ویزا یک سند رسمی است که به دارنده آن اجازه می دهد به طور قانونی وارد یک کشور خارجی شود. ویزا معمولاً در پاسپورت حامل مهر یا چسب زده می شود. انواع مختلفی از ویزاها وجود دارد که هر کدام از آنها حقوق متفاوتی را در کشور میزبان به دارنده آن می‌دهد.
ویزای مسافرتی به دارنده این امکان را می دهد که فقط برای مقاصد گردشگری و تفریحی وارد یک کشور خارجی شود و برای مدت زمان از پیش تعیین شده اقامت کند. این ویزاها به دارنده این ویزا حق کار یا شرکت در هیچ گونه فعالیت تجاری در کشور میزبان را نمی دهد.
ویزای کار برای افرادی که مایل به استخدام یا انجام فعالیت های تجاری در کشور میزبان هستند مورد نیاز است. انواع مختلفی از ویزای کار وجود دارد که به ماهیت کار و مدت اقامت بستگی دارد. به عنوان مثال، ویزای تعطیلات کاری به افراد این امکان را می دهد که به طور موقت در حین سفر در سراسر کشور مشغول به کار شوند.
ویزای تجاری به دارنده آن اجازه می دهد بدون پیوستن به بازار کار آن کشور وارد کشور میزبان و انجام فعالیت های تجاری شود. برای مثال، اگر فردی برای انجام تجارت با شرکت دیگری به کشوری سفر می کند یا در یک کنفرانس تجاری شرکت می کند، ممکن است نیاز به ویزای تجاری داشته باشد. بازدیدکننده معمولاً باید نشان دهد که درآمدی از کشور دریافت نمی کند.
ویزای دانشجویی نوعی ویزای غیر مهاجرتی است که به دارنده آن اجازه می دهد در یک موسسه آموزشی پس از دوره متوسطه در کشور میزبان ثبت نام کنند. دانش آموزان ارزی دبیرستانی معمولاً باید ویزا برای اقامت موقت دریافت کنند.
ویزای پناهندگی و ویزای پناهندگی را می توان به افرادی اعطا کرد که از آزار و اذیت، جنگ، بلایای طبیعی و سایر شرایطی که زندگی آنها در خطر است فرار می کنند.
ویزای تعطیلات کاری به دارنده آن اجازه می دهد تا در کشوری که از طریق آن سفر می کنند، کار موقت انجام دهد. هر کشوری برنامه تعطیلات کاری ارائه نمی دهد. استرالیا محبوب ترین این برنامه را دارد.
ویزای همسر به شرکا اجازه ملاقات با یکدیگر را می دهد زمانی که زوجین از یک کشور نیستند.

مسافران ممکن است گاهی برای عبور از کشوری که کشور مقصد آنها نیست، نیاز به ویزای ترانزیت داشته باشند. ویزای ترانزیت معمولاً اگر در کشوری بیش از چند ساعت استراحت داشته باشید، مورد نیاز است.
eVisa یا ویزای الکترونیکی، ویزای دیجیتالی است که به جای مهر یا چسباندن به پاسپورت حامل، در پایگاه داده ذخیره می شود. eVisa به شماره پاسپورت فرد مرتبط است. درخواست ها برای ویزاهای الکترونیکی معمولاً از طریق اینترنت انجام می شود و متقاضی یک سند کاغذی برای ارائه در هنگام سفر دریافت می کند.

ویزا چه شکلی است؟
ویزاهای سنتی را می توان به صورت مهر یا چسب در پاسپورت خود چسباند. اگر ویزای شما روی پاسپورت شما چسبانده شده است، معمولاً یک سند کوچک است که شامل نام، شماره پاسپورت، محل تولد، دلیل سفر و تاریخ انقضا است. ویزاهای مهر شده معمولاً اطلاعات کمتری در مورد آنها دارند. آنها معمولاً فقط مقصد و تاریخی را دارند که ویزا از آن زمان معتبر است و دستورالعمل های رسمی مبنی بر چند روز اعتبار ویزا را دارند.

شرایط ویزا چیست؟
هر کشوری شرایط درخواست ویزا خود را دارد. مطمئن شوید که با وب سایت دولتی مناسب کشور مقصد خود تماس بگیرید تا متوجه شوید. الزامات معمولاً شامل پر کردن فرم درخواست ویزا، ارائه پاسپورت برای مهر زدن در صورت نیاز، یک عکس، و مدارک اضافی مانند برنامه پرواز، رزرو هتل یا دعوت نامه می باشد.
بسیاری از کشورها همچنین دستورالعمل‌های غیرقابل قبولی را هنگام صدور ویزا دارند. بازدیدکنندگان بالقوه ممکن است غیرقابل قبول تلقی شوند، برای مثال، اگر دارای سابقه کیفری باشند، خطر امنیتی داشته باشند، مشکل سلامتی جدی داشته باشند، مشکلات مالی جدی و موارد دیگر داشته باشند.
اگر شرایط ویزای کشوری را که قصد بازدید از آن را دارید برآورده نکنید، به احتمال زیاد درخواست ویزای شما رد خواهد شد و اجازه ورود به آن کشور را نخواهید داشت.

در طول مصاحبه ویزا چه انتظاری داریم؟
هنگامی که درخواست ویزای خود را ثبت کردید، ممکن است از شما خواسته شود که برای مصاحبه ویزا توسط کشوری که قصد بازدید از آن را دارید، ارسال کنید. اکثر درخواست های ویزا بدون نیاز به مصاحبه تایید یا رد می شوند، اما افسر ویزا ممکن است درخواست کند. سوالات رایج زیر ممکن است در طول مصاحبه ویزا از شما پرسیده شود:
- چرا می خواهید به کشور X سفر کنید؟
- چرا می خواهید در این زمان خاص بازدید کنید؟
- آیا سابقه کیفری دارید؟
- آیا با شخص دیگری سفر می کنید؟
- چه کسی را ملاقات خواهید کرد؟
- چه مدت هستی؟
- کجا خواهی ماند؟
- آیا بلیط هواپیما رزرو کرده اید؟
- آیا برای این سفر بیمه درمانی دارید؟
- اگر در حال حاضر شاغل هستید، آیا در طول سفر مرخصی مناسبی از محل کار خود دارید؟
- آیا پس از سفر به کشور خود برمیگردید؟

پرسش و پاسخ

دریافت ویزا بسته به شرایط بسیار مختلف سیاسی هر دو کشور مبدا و مقصد در لحظه اقدام برای دریافت ویزا است به همین دلیل هیچ تضمین قطعی برای دریافت ویزا توسط هیچ شرکت خدمات مسافرتی ارائه نمی شود با این حال همکاران ما در تلاش هستند تا با تکمیل کامل مدارک، تمامی ویزاها را در اسرع وقت دریافت نمایند و از رد شدن ویزای مسافر جلوگیری نمایند.

بله، تنها برای برخی از مسیرها که کشور مقصد اجازه دریافت فقط ویزا را در اختیار ما گذاشته باشد. مسیرهایی از جمله امارات متحده عربی، تایلند، آذربایجان، چین و ... را میتوان به صورت تنها دریافت کرد اما دریافت ویزاهای دیگری مانند ویزای روسیه، شنگن، ژاپن و ... به صورت گروهی انجام می شود.

تمامی هزینه هایی که درسایت به صورت ارزی (دلار، یورو و ... ) نوشته شده است باید به صورت ارزی تحویل کارشناسان ما گردد و واریز وجه به صورت ریالی امکان پذیر نیست.

تمامی سفارت خانه ها یک هزینه ورودی و دریافت نوبت دارند که توسط شما مسافر عزیز پرداخت می شود، این هزینه توسط سفارت بازپرداخت نخواهد شد و عملا به طور کامل سوخت می شود.