قبل از سفر به توکیو این مطلب را بخوانید

1402/04/03

شهرت توکیو به عنوان یکی از امن‌ترین و هیجان‌انگیزترین مقاصد سفر در جهان پیش از آن است. پایتخت ژاپن همواره در صدر فهرست‌های جهانی شهرهای امن قرار دارد و توکیو هشت سال متوالی رشد گردشگری ورودی را در سال 2019 جشن گرفت. اما جنبه تاریک‌تر یا حداقل کمی ناراحت‌کننده‌تر پایتخت ژاپن وجود دارد.

مانند بسیاری از گایجین ها (خارجی ها) با چشمان گشاد، وقتی چهار سال پیش از هواپیما پیاده شدم، در مورد انتظارات زندگی در توکیو نسبتاً ساده لوح بودم و کاملاً برای تبعیض سطح پایین، آداب و رسوم پیچیده آماده نبودم. آداب و رسوم اجتماعی و زندگی شبانه مشکوک که بازدیدکنندگان با گذشت زمان عاقل تر می شوند. در اینجا برخی از چیزهایی است که آرزو می کردم قبل از سفر به توکیو می دانستم را برای شما مسافران خوب فقط سفر آماده کرده ام تا پیش از سفر به این کشور اعجاب انگیز آن ها را بدانید.

توکیو شهری است که ممکن است در جمع به خوبی از آن صحبت شود، همانطور که یونانی ها قبلاً از آتن صحبت می کردند - زیرا این شهر بزرگترین شهر در جهان است و حتی مردم محلی ممکن است نتوانند کل شهر را در طول زندگی خود درک کنند. از 23 بخش تشکیل شده است که به طور مشخص برای یکدیگر منحصر به فرد هستند، درک یک فرد از توکیو ممکن است با دیگری متفاوت باشد - بسته به این که بیشتر وقت خود را در کدام منطقه سپری می کنند.

با این حال، برخی از قوانین جهانی وجود دارد که هر زمان که در شهر هستید باید با آنها زندگی کنید. مهم نیست که در کدام منطقه از توکیو هستید، اینها نکاتی هستند که می توانید از عظمت منطقه بزرگ شهری به طور یکپارچه و دلپذیر لذت ببرید.

چندفرهنگی و تنوع

ژاپن جامعه ای بسیار همگن است. بیش از 98 درصد از جمعیت ژاپنی هستند و این باعث ایجاد موانعی برای بازدیدکنندگان از فرهنگ های دیگر می شود. سیاست رسمی دولت ژاپن به رهبری شینزو آبه، نخست‌وزیر سابق ژاپن از سال 2012، ترویج فراگیری و تنوع بوده است و تلاش‌هایی برای شکستن سقف شیشه‌ای برای پیشرفت شغلی برای غیرژاپنی‌ها، افزایش تعداد ساکنان خارجی، و برای رشد صنعت گردشگری ورودی منصفانه است که بگوییم پیشرفت در حال انجام است، اما به همان اندازه منصفانه است که بگوییم راهی برای رفتن وجود دارد.

برای مسافرانی که به توکیو می‌روند، تبعیض ممکن است در مکان‌های تفریحی شبانه آشکارتر باشد، جایی که کارکنان درب ممکن است بر اساس رنگ پوست فرد یا برخی از ویژگی‌های تغییر ناپذیر دیگری که نشان می‌دهد فردی ژاپنی نیست، از ورود خودداری کنند. اینکه بازدیدکنندگان در بارها توسط مشتریان محلی احساس ناراحتی کنند یا به آنها بگویند که مکان ippai ("پر") است، زمانی که علف هرز عملاً بین میزها می چرخد، بی سابقه نیست.

هنگام بیرون رفتن در توکیو، یک شاخص خوب برای اینکه آیا مکانی سفارش شما را می‌خواهد یا خیر، استفاده از حروف انگلیسی در منو یا تابلوهای فضای باز است. در محله‌های توریستی مانند گلدن گای – مجموعه‌ای از بارهای آشفته در شینجوکو – کمی واضح‌تر است: برخی از بارها دارای تابلوهایی هستند که روی آن نوشته شده است «خارجی‌ها خوش آمدید». دیگران دارای علائمی هستند که نشان می دهد، "فقط افراد عادی".

مسائل حقوقی

چند قانون ژاپنی وجود دارد که همه مسافران باید از آنها آگاه باشند. اولا، نوشیدن مشروب در خیابان ها و پارک ها قانونی است و محلی ها از آن بهره کامل می برند، به ویژه در فصل بهار در فصل شکوفه های گیلاس. با این حال، چند پارک محدودیت‌هایی دارند، بنابراین قبل از بیرون زدن چوب پنبه، ابتدا بررسی کنید. استفاده از ماری جوانا و اکثر مواد مخدر دیگر غیرقانونی است و مجازات های قابل توجهی را در پی دارد، حتی برای نگهداری. با توجه به احتمال بالای زندان در صورت دستگیری، ارزش ریسک کردن را ندارد. یکی از اخطارها در این مورد CBD است، ماده شیمیایی "غیر روانی" موجود در شاهدانه، که در توکیو کمی دیوانه شده است.

سیاست عدم تحمل ژاپن در قبال داروها همچنین به بسیاری از داروهای روزمره که بدون نسخه یا با نسخه در غرب در دسترس هستند، گسترش می یابد. ملزوماتی مانند انسولین و قرص‌های نسخه‌ای را می‌توان به طور بالقوه در گمرک ضبط کرد، بنابراین اگر دارو مصرف می‌کنید و مدارک لازم را به همراه داشته باشید، حتماً مقررات رسمی واردات را بررسی کنید. اگر نیاز به حمل بیش از یک ماه دارو دارید، باید قبل از سفر برای مجوزی به نام yakkan shoumei اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر به سایت وزارت بهداشت، کار و رفاه مراجعه کنید.

قمار نیز در ژاپن غیرقانونی است، اگرچه احتمالاً با پاچینکو روبرو خواهید شد، یک بازی اسلات دیوانه‌وار که با بلبرینگ انجام می‌شود و ترکیبی از ویژگی‌های دیجیتال و مکانیکی را در خود جای داده است. پاچینکو از خلأ قانونی استفاده می‌کند که به موجب آن توپ‌ها را نمی‌توان با پول نقد در فروشگاه رد و بدل کرد، اما می‌توان آن‌ها را با توکن‌های جایزه مبادله کرد، که سپس با پول نقد در جای دیگر مبادله می‌شود – بنابراین اساساً، قمار از طریق در پشتی است.

 به جای فرودگاه ناریتا، Haneda را به عنوان نقطه ورود خود انتخاب کنید

ناریتا ممکن است بزرگ‌تر و مشهورترین فرودگاه توکیو باشد، اما هاندا در این شهر قرار دارد، در حالی که ناریتا بخشی از استان چیبا، در حومه شرقی توکیو است. این به این معنی است که رفت و آمد به مرکز شهر از Haneda باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. با سیستم حمل و نقل عمومی شگفت انگیز آن، می توانید به راحتی بین قطار یا اتوبوس یکی را انتخاب کنید.

اگر فقط در حال کاوش در توکیو هستید، گذرگاه ریلی ژاپن ممکن است بسیار گران باشد

اگر قصد سفر از طریق این کشور را دارید، خرید گذرگاه ریلی ژاپن بی‌معنا است، اما اگر بیشتر وقت خود را در توکیو سپری کنید، می‌تواند هزینه‌ای هنگفت – و غیرضروری باشد. گذرگاه ریلی ژاپن فقط برای قطارها و اتوبوس هایی کار می کند که توسط شرکت JR مدیریت می شوند. در سراسر توکیو، خطوط قطار دیگر و همچنین قطارهای JR کار می کنند. بیشتر ایستگاه‌های JR در میان مناطق تجاری‌تر مانند Shinjuku، Shibuya و Harajuku پراکنده‌اند، اما برای شناختن توکیو فراتر از مکان‌های توریستی، مکان‌های محله‌ای مانند شهر قدیمی یاناکا، هیپستر Kuramae یا بازار ماهی سنتی Tsukiji را بیشتر کاوش کنید. . برای رسیدن به آن مکان‌ها، باید از مترو و اتوبوس‌هایی استفاده کنید که توسط شرکت‌های دیگر اداره می‌شوند، که تحت پوشش گذرگاه ریلی ژاپن نیستند.

برای خود یک پاسمو (یا سوئیکا) بگیرید

اینها ماجراجویی شما را از طریق سیستم حمل و نقل مارپیچ بزرگ شهری به پیاده روی در یک پارک می کند. پاسمو (یا سوئیکا – کارت‌های مشابهی هستند که توسط شرکت‌های قطار مختلف صادر شده‌اند) یک کارت فوق‌العاده هوشمند است که می‌توان از آن نه تنها برای عبور از دروازه ایستگاه قطار، بلکه برای پرداخت هزینه همه چیز، از بلیط اتوبوس، استفاده کرد. و تنقلات ماشین فروش برای خرید اجباری شما در فروشگاه های رفاه استثنایی توکیو. می‌توانید به راحتی یکی از دستگاه‌های بلیت را در هر ایستگاه قطار تهیه کنید، آن را با ین بارگیری کنید و بدون زحمت بین حالت‌های حمل‌ونقل مانند مردم محلی سوار و پیاده شوید.

به یاد داشته باشید که اینجا یک کشور نقدی است

مهم نیست که تصور شما از ژاپن چقدر آینده نگرانه است، این کشور هنوز هم کشوری است که ریشه در ملموس بودن و تا حدودی تجربه حسی دارد. به همین دلیل است که ژاپنی‌ها ترجیح می‌دهند کتاب‌های مصور را به جای خرید کیندل یا سفارش مهر حکاکی شده گران قیمت (هانکو) به ثبت امضای دیجیتالی یا در این مورد، حمل (و دریافت) پول نقد را به استفاده از کارت‌های نقدی و اعتباری ترجیح دهند. بنابراین همیشه یک ین غلیظ تهیه کنید، زیرا ریوکان های پنج ستاره یا رستوران های سوشی درجه یک وجود دارند که از گرفتن کارت اعتباری یا پول الکترونیکی خودداری می کنند. اگر به پول نقد بیشتری نیاز دارید، نزدیکترین فروشگاه رفاه را بیابید – این فروشگاه ها معمولاً یک دستگاه خودپرداز دارند. تعداد بسیار کمی از دستگاه های خودپرداز ژاپنی با پول نقد خارجی کار می کنند، چه رسد به اینکه گزینه زبان انگلیسی را در اختیار شما قرار دهند، اما آنهایی که در 7-Eleven هستند باید به اندازه کافی قابل اعتماد باشند.

 توجه: حداقل پنج ایستگاه با نام "Shinjuku"  وجود دارد.

اگر از مردم محلی بپرسید که ایستگاه شینجوکو کجاست، ممکن است در عوض از شما بپرسند: «کدام یک؟». شینجوکو، مانند بسیاری از مناطق معروف توکیو، نه تنها وسیع است، بلکه از چندین منطقه نیز تشکیل شده است، و هر کدام ایستگاه قطار مخصوص به خود را دارند (با شرکت‌های مختلف قطار). ایستگاه معروف Shinjuku که متعلق به شرکت JR است (همان شرکتی که گذرنامه ریلی ژاپن صادر می کند) وجود دارد و کسانی با نام های "Nishi-Shinjuku" ، "Shinjuku Gyoen-mae" ، "Shinjuku-san-chome" وجود دارند. "، "Seibu Shinjuku"، به علاوه بسیاری دیگر. بنابراین زمانی که قصد بازدید از شینجوکو یا هر منطقه دیگری را دارید، مطمئن شوید که به سمت ایستگاه مناسب، نزدیک‌ترین مکان به مکانی که به دنبال آن هستید، می‌روید.

صف طولانی نشانه خوبی است

مردم ژاپن به خاطر رنج طولانی و استقامت خود معروف هستند. آنها برای مدت طولانی انتظار برایشان مهم نیست – و نه (خیلی) زود بیدار شدن (خیلی) برای ورود به صف، چه برای افتتاح یک فروشگاه جدید یا وقت ناهار در یک مکان معروف سوبا. اجازه ندهید صف های طولانی شما را دلسرد کند! در عوض، به آن عادت کنید یا زودتر برسید تا جمعیت را شکست دهید. بهتر از این، به صف بپیوندید زیرا هر جا صف طولانی با افراد محلی در صف باشد، نشانه آن است که مکان بدون شک ارزش آن را دارد.

سکوت طلایی است

ممکن است توکیو با صداهای پس‌زمینه‌ای که صدای بلند صفحه‌های تبلیغاتی به صدا در می‌آیند یا فروشندگانی که در خارج از فروشگاه‌ها معاملات را فریاد می‌زنند غوغا می‌کند، اما انتظار می‌رود که شما ساکت باشید - به‌ویژه وقتی در قطار، اتوبوس و سایر مکان‌های عمومی هستید. صحبت کردن در واگن قطار ممنوع نیست، اما اگر صدای شما به اندازه ای بلند باشد که اطرافیان شما را بشنوند، آزاردهنده و بی ادبانه تلقی می شود. ژاپنی‌ها می‌دانند که فضای خود را با دیگران به اشتراک می‌گذارند، بنابراین نگه داشتن صدایی با صدای کم - از جمله خاموش کردن صدا در تلفن هوشمند و عدم دریافت تماس در هواپیما - یک آداب قابل درک است.نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: