آشنایی با شهر زیبای چابهار

1402/03/30

چابهار یکی از شهرهای جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان و تنها بندر اقیانوسی ایران است که در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. این بندر یکی از مهمترین چهارراههای کریدور شمال- جنوب بازرگانی جهانی است. چابهار علاوه بر موقعیت بازرگانی، دارای جاذبههای فراوان تاریخی و طبیعی است. آبوهوای این شهر و پیرامون آن همیشه بهاری و معتدل است و به همین دلیل چابهار (چهاربهار) نامیده میشود.

گمان غالب این است که نام چابهار تغییریافته چهاربهار است، چراکه این منطقه همیشه آبوهوای بهاری دارد. گمانه دیگر این است که چون در قدیم مردم چابهار به این بندر چه بار میگفتند (بهمعنای اینکه از مسافران میپرسیدند که چه باری دارند) پس چابهار تغییریافته «چه بار» است. چابهار در گویش محلی مردم این منطقه به کسانی گفته میشود که در اطراف چاه آب سکنی گزیدهاند. در شهر چابهار جهت تأمین آب مورد نیاز مردم در زمان قدیم از چاههایی که مردم حفر میکردند، استفاده میشد و چه بهمعنای چاه آب و بار بهمعنای پیرامون. این اصطلاح به مرور زمان با ورود غیربومیان به شهر و توسعه شهر آن به چابهار و چهار بهار تغییر یافته است.

بهترین زمان سفر به چابهار

هر چند در چهار فصل سال میشود به چابهار چهار بهار سفر کرد اما آبان تا اوایل اسفند بهترین زمان برای سفر به چابهار است. دمای چابهار در زمستان ۱۹ درجه سانتیگراد و در تابستان ۳۱ درجه سانتیگراد است.

مهمترین نقاط دیدنی در چابهار

چابهار شهری است که بسیاری از مردم ایران آن را تنها یک بندر ساده می دانند اما در عمل محلی برای گردشگران بی شماری است که سالانه از سراسر دنیا به این نقطه سفر می کنند از مناظر و زیبایی های آن لذت کافی و وافی را ببرند. قبل از سفر به این بهشت جنوبی ایران باید مکان های مورد نظرتون در طول سفر را در نظر داشته باشید که در ادامه به مهمترین آن ها خواهیم پرداخت.

تالاب لبپار با آب سرخ رنگ در چابهار

این تالاب به تالاب صورتی نیز موسوم است و از مناطق زیبا و طبیعی منطقه است که با چشماندازی فوقالعاده در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار-گواتر قرار گرفته است. وجود پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

مسجد جامع دزک

این مسجد در روستای دزک در سه کیلومتری شرق سراوان واقع شده است. زمان ساخت مسجد مشخص نیست. احتمال داده میشود که این مسجد به زمان دوران صفویه تعلق داشته باشد. مصالح به کار رفته در دیوارها و ستونها از خشت وچینه و پوشش سقف از فرآوردههای نخل و خرما و گز و کنار است.

موزه محلی چابهار

ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار که از دوران قاجار به جا مانده، اکنون موزه محلی چابهار است. این بنا روی سکویی به ارتفاع ۱٫۵ متر و به وسعت حدود ۶۵۰متر مربع بنا شده و دارای سه در ورودی، مجموعه اتاقها، راهرو و… است. بنا در دو طبقه ساخته شده است که قسمتی از آن بهوسیله سکویی با سقف چوبی و ستون آهنی احاطه شده است.

غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی به مجموعه غارهایی در پنج کیلومتری شمال باختری روستای تیس در دامنه کوه شهبازبند (در نزدیکی چابهار) گفته میشود. یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی درکنار هم قرار دارند. غار اول طبیعی و بهشکل نیمدایره و با استفاده از روش تراشکاری درون غار و دهانه آن توسعه پیدا کرده است. یک آرامگاه کوچک از گچ بهصورت دوسطح افقی که روی یکدیگر قرار دارند و فاقد آثاری مانند سنگنبشته، خط و لوحه در عمق یک متر از سطح غار دیده میشود که در گرد آن یک فضای کوچک وجود دارد.

قلعه پیروز گت

قلعه پیروز گت در بخش مرکزی پنج کیلومتری شمال غربی چابهار در روستای تیس قرار دارد. این اثر از دوره اشکانیان و ساسانیان است. این دژ بر فراز تپهای در میانه دره تیس واقع است. بلندی تپه از ارتفاع دو رشته کوه پیرامون تپه بیشتر نیست. آثاری از برجها در ضلع شمالی و جنوبی دیده میشود.

درخت مکرزن

درخت مکرزن که به انجیر معابد، لور و انجیر هندی نیز معروف است، نام درختی معروف در شهرهای چابهار و نیک شهر است. این درخت از جاذبههای گردشگری این دو شهر به شمار میآید. اصل این گیاه از هند شرقی و دارای برگهای پهن است و شاخههای آن به پایین سرازیر میشود و در لای شنها ریشه میدواند.

منطقه حفاظت شده گاندو

رودخانه باهوکلات یکی از پرآبترین رودخانههای استان سیستان و بلوچستان و عامل اصلی حیات و زندگی در جنوب استان به حساب میآید. این رودخانه بهویژه بهدلیل زیستگاه تمساح ایرانی اهمیت توریستی فراوان دارد.

این رودخانه آبهای مناطق وسیعی از صفحات جنوبی شهرستان ایرانشهر بخشهای سرباز، بمپور، راسک و شهرستان چابهار بخشهای دشتیاری قصر قند را جمعآوری کرده و به دریای عمان سرازیر میکند.

به جز گاندو حیوانات متعدد دیگری از جمله سیاهگوش، جبیر، سنجاب بلوچی، خدنگ، بزمجه بنگال، شغال، روباه، و پرندگانی چون مرغ سقای پا خاکستری، عقاب شاهی، کاکایی، انواع شاهین، هوبره، دراج، انواع کبوتر و قمری در این منطقه زندگی میکنند مرز جنوبی منطقه یعنی ساحل دریای عمان هم یکی از محلهای اصلی تخمگذاری لاکپشت سبز دریایی است.

مسجد جامع تیس

از مناطق دیدنی چابهار میتوان از مسجد تیس نام برد؛ مسجد جامع تیس که از لحاظ معماری مانند مساجد کشورهای پاکستان و هندوستان است، مانند اکثر مساجد اهل تسنن یک مناره دارد. صحن این مسجد هر زائری را ولو برای اولینبار، به یاد تابلوهای پر از رنگ زیبا میاندازد. مناره و گنبدهایی که با رنگهای سبز و قرمز زیباتر شدهاند و درهایی که با شیشهکاریهای منظم و نامنظم رنگارنگ جلوهایی چشمنواز به مسجد دادهاند و مردمانی سفیدپوش و بلوچزبان که دوستانه و مهربان زائران را با لبخند نگاه میکنند.

بندر گواتر

یکی از اصلی ترین و جذاب ترین جاذبههای گردشگری در چابهار بندر گواتر است که در انتهایی ترین نقطهی جنوب شرقی ایران و در منطقهی مرزی شهرستان چابهار با مرز مشترک پاکستان قرار گرفته است. این بندر بخش کوچکی از استان سیستان و بلوچستان است که به آن گوهر بهشتی در ساحل دریای عمان هم گرفته میشود.

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران، در آخرین نقطه مرزی شهرستان چابهار و تماس با مرز پاکستان بندری کوچک و قدیمی اما زرخیز به نام «گواتر» قرار گرفته است. گواتر، تکه کوچکی از محدوده سیستان و بلوچستان واقع در منتهی الیه جنوب شرقی سرزمین زرخیز ایران اسلامی، چون گوهر بهشتی در ساحل دریای عمان میدرخشد. گواتر به واسطه قرار گرفتن در مجاورت جنگلهای حرا یکی از مناطق حفاظت شده محیط زیست به شمار میرود.

کوههای مینیاتوری چابهار

این کوهها از دیدنیهای حیرتانگیز چابهار به موازات ساحل از منطقه کچو تا نزدیکی خلیج گواتر کشیده شده و از پدیدههای مورفولوژی این ناحیه محسوب میشود.

کوههای مینیاتوری چابهار یا کوههای مریخی چابهار نام کوههایی با ساختار و شکل ویژه در فاصله ۴۰ تا ۵۰ کیلومتری بعد از شهر چابهار، در مسیر گواتِر در سمت چپ جاده است که به دلیل نوع و وضعیت فرسایش و گونهٔ رسوبی خاص، اشکالی شبیه به ناهمواریهای سطح مریخ دارد. رسوبات آهکی بقایای بدن جانداران دریایی (سختپوستان و ماهیها) به همراه ماسه و خاک رس، مواد اصلی تشکیلدهنده رسوبات این کوهها است.

کوه های سفید رنگ گل افشان چابهار

هر بار که این اتفاق میافتد خاک تپه می لرزد و گاهی در لحظهی خروج گل و لای از دهانهی تپه صدایی شبیه شلیک تفنگ شنیده میشود. از آنجا که گل و لای از داخل این کوهها به صورت چشمه وار بیرون میریزد برخی آنها را چشمههای گل افشان هم مینامند. جالب اینکه ارتفاع این کوهها حدود ۱۰۰ متر است. بهترین زمان بازدید از این جاذبهی شگرف طبیعی دو فصل بهار و پاییز است.

بالا رفتن از کوه اگر فصل بارندگی نباشد، تقریبا راحت است. در بالاترین نقطه کوه چالهای به قطر کمتر از یک متر و به عمق حدود نیم متر وجود دارد که با گل پوشیده شده است. در فواصل زمانی حدود یک دقیقه، مقداری گل با صدای خاصی شبیه به ترکیدن یک حباب، از چاله خارج و به اطراف پراکنده میشود. در کنار این کوه، دو کوه کمارتفاع دیگر وجود دارد که به نظر میرسد زمانی آنها نیز گلافشان بودهاند.

زمانی که مقدار زیادی گل و لای به صورت چشمه از دل زمین میجوشد و بر سطح آن قرار میگیرد میگویند پدیدهی گِل افشان یا گِل فِشان رخ داده است. کوههای گل افشان چابهار در ۹۵ کیلومتری بندر کنارک از سمت غرب، در دشت وسیع کهیر، نرسیده به روستای تنگ واقع شده اند و شامل سه تپهی کوچک هستند که همگی از نوع گل افشان هستند اما تنها یکی از آنها فعال و شبیه آتشفشان است. قطر دهانهی هر یک از این تپهها حدود چند متر است و از دهانهی گل افشانی که همچنان فعال است، گلی به رنگ خاکستری بیرون میریزد و بر دامنهی تپه جاری میشود. این عمل به طور متناوب انجام میشود و هر ده تا پانزده دقیقه یکبار رخ میدهد.

غذاهای محلی و رستوران ها

از هر چه بگذریم، سخن از خوراکی خوش تر است. غذاهای محلی در هر استان و کشوری، یکی از مهمترین عوامل جذب گردشگر به حساب می آید و اگر یک گردشگر اینکاره باشید حتما می دانید که بدون خوردن حداقل یک غذای محلی نباید، شهر مورد بازدید را ترک کنید. چابهار از آن شهرهایی است که مملو از غذاهای خوشمزه محلی است که لنگه آن را در هیچ کجای ایران پیدا نمی کنید.

بت ماش

بت ماش یک غذای پر انرژی و مقوی است؛ غذایی فوق العاده که از بهترین سبزی های منطقه تهیه می شود و در بلوچستان طرفدار زیادی دارد. این غذا بیشتر برای روز های خنک سال پخت می شود که روش تهیه و پخت و پز آن تا حدودی به روش پخت و پز تهیه دمپختک خودمان است.

برنج و ماش از عمده ترین و پایه ثابت مواد در تهیه این غذای بی نظیر در چابهار و به خصوص رستوران ها ی آن است که در تهیه این خوارک سنتی استفاده می شود، سبزیجات معطر و تازه روز های پایانی اسفند ماه و روزهای اول بهار این غذا را فوق العاده و بی نظیر می کنند.  واقعا هم این غذا بی نظیر و فوق العاده است و اگر یک بار طعم و مزه خاص و ویژه این غذا را بچشی هرگز آن را فراموش نخواهی کرد.

تباهگ

اگر با یکی از بومی ها و اهالی شهر زیبای چابهار آشنا شوی و شبی را مهمان آنها باشی، احتمال دارد که از شما به عنوان یک مسافر با غذای فوق العاده ای به اسم تباهگ از شما پذیرایی خواهد کرد که غذایی اصیل و فوق العاده است.

گوشت خشک شده را که به روش های جنوبی نمک سود کرده اند در آب و نمک پخت می کنند؛ معمولا تباهگ را با برنج سرو می کنند برای همین در همان آب، برنج را پخت می کنند که همین باعث ایجاد طعمی بی نظیر و فوق العاده در برنج می شود. زمان بازدید از این شهر با تور چابهار فارا گشت حتما از این غذای محلی میل کن؛ این غذا بسیار لذت بخش و فوق العاده است.

تخلان

تخلان یکی دیگر از غذا های محلی چابهار است که ارزش غذایی زیادی دارد و بسیار مقوی و برای سلامتی مفید است. این غذای ساده و خوشمزه که می توانی آن را در رستوران های محلی و رستوران های کوچک میل کنی از گندم و دنبه گوسفند و بره تهیه می شود.

تخلان لذیذ و خوشمزه است و به دل می نشیند، یکی از غذاهای محبوب جنوب کشور و به خصوص شهر چابهار است که پیشنهاد می کنیم در سفر چابهار با فارا گشت، مزه و طعم آن را تجربه کنی. این غذای مفید یک غذای گرم و قوی است که بیشتر در فصل زمستان و در روز های سرد سال برای مردم محلی پخت و پز می شود.

تنورچه

تنورچه یکی از غذاهای لذیذ و مخصوص استان سیستان و بلوچستان است که گوشت را در آن به دو روش سیخ کردن و یا کامل کباب می کنند. همان طور که از اسم این غذا پیدا است برای پخت آن به تنور نیاز هست؛ وقتی در سفر چابهار هستی، می توانی این غذا را در یکی از روز های به یاد ماندنی مسافرت خود میل کنی و طعم و مزه آن را تا مدتها به یاد بسپاری.

کباب تنورچه را به تنهایی و یا با پلو سرو می کنند که طعم فوق العاده ای دارد. در روش کباب کردن، گوشت آن را به تکه های کوچکتری تبدیل می کنند و به سیخ می کشند و برای حدود 45 دقیقه یا 1 ساعت در تنور پخت می کنند. در روش دوم برای پخت کباب تنورچه شکم گوسفند را با نخ می دوزند و داخل تنور قرار می دهند. در بعضی از رستوران های چابهار داخل شکم گوسفند را هم با مواد غذایی مقوی پر می کنند که طعمی بی نظیر به غذا می دهد؛ ادویه های مخصوص جنوبی و هندوستانی بیشتر خود را در این غذا نمایان می کنند و فوق العاده هستند.

کراهی میگو

تمام کسانیکه اهل شکم هستند و به تجربه غذاهای جدید بخصوص محلی و سنتی چابهار، کراهی میگو رو پیشنهاد می دهیم. یکی از معروف ترین غذاهای دریایی چابهار کراهی میگو است. در این غذا ابتدا میگو را به همراه پیاز حسابی تفت می دهند، بعد از رنگ گرفتن میگو، به آن گشنیز و ادویه های مخصوص اضافه می کنند و می گذارند که با آنها دم کند. واقعا طعم خوشمزه ای دارد و چون پخت این غذا راحت است در اکثر میهمانی ها و رستوران ها کراهی میگو یکی از گزینه های انتخاب است.

پلو زعفرانی چابهار

این غذای متفاوت و لذیذ یکی از بهترین غذاهای سنتی چابهار است که با تزئین زیبایی که روی آن انجام میشود، اشتهای هر کسی را باز می کند. گفته می شود پلو زعفرانی در اصل از سمت پاکستان وارد ایران شده و امروزه به عنوان غذای رسمی این منطقه به حساب می آید.

در کنار خوش طعمی این پلوی خوش عطر، باید به خواص دارویی آن هم اشاره کرد؛ از اصلی ترین خواص آن گردش بهتر خون و افزایش ایمنی بدن است. مواد تشکیل دهنده آن مرغ؛ برنج؛ زعفران؛ زیره، میخک؛ فلفل دلمهای؛ پیاز؛ سیر؛ ادویه هستند.

خوراک خرما

همانطور که می دانی چابهار در جنوب کشور قرار گرفته، این مناطق شرایط اقلیمی و آب و هوایی مناسب کاشت و برداشت خرما است. خرما یکی از مواد اصلی سفرهی مردم این منطقه تبدیل شده است و غذا های متنوعی را با این میوه مقوی پخت می کنند.

یکی از خوراک های معروف، خوراک خرما است؛ این غذا ترکیبی از خرما، نان، برنج و حبوبات بوده که خاصیت زیادی دارد. از غذاهای دیگری که در تهیه آن از خرما استفاده می کنند می توان از کنک نام برد که با خرما، کنجد، بادام و پونه درست می شود و نوعی حلوا به حساب می آید.

رستوران های مهم شهر چابهار

رستوران بلوچ

اگر اهل خوردن غذاهای محلی باشید، از هرکسی که بپرسید، رستوران بلوچ را به شما میکند. بهترین غذاهای محلی و بهترین قلیه ماهیها را میتوانید در این رستوران امتحان کنید. غیر از قلیه ماهی، سایر غذاهای محلی چابهار مثل بریانی ماهی، کراهی ماهی و میگو، بتو ماش، شودوده، بتوهواری و کورک در منوی این رستوران دیده میشود.

اگر بهدنبال غذاهای محلی و خوشمزهی چابهاری میشد و نمیدانید کدامیک از رستورانهای چابهار برای خوردن غذاهای محلی بهترین گزینه است، پیشنهاد ما به شما رستوران بلوچ است. رستورانی با بهترین غذاهای بومی و خوشمزهترین قلیه ماهیها. این رستوران به خاطر غذاهای اصیل و عطر و طعم ادویههای خاصاش، نه فقط در بین گردشگران، بلکه در میان اهالی شهر هم بسیار محبوب است. از هرکدام از اهالی شهر که بپرسید، این رستوران را به شما پیشنهاد میکنند و همیشه پیشنهاد اهالی شهر، بهترین پیشنهاد برای انتخاب رستوران است.

آدرس: چابهار، بلوار امام، مقابل پمپ بنزین

رستوران تهرانی

اگر بعد از سر زدن به رستورانهای مختلف و امتحان کردن انواع غذاهای محلی، هوس کباب کردید، به رستوران تهرانی سر بزنید. این رستوران به کبابهای فوقالعادهاش مشهور است و البته با توجه به کیفیت بالای غذاها، قیمتش نسبت به سایر رستورانها بالاتر است. اما مطمئنا ارزش هزینه کردن دارد و با غذایی باکیفیت و لذیذ از شما پذیرایی میکند.

آدرس: چابهار بلوار امام، مقابل مرکز بهداشت

رستوران مُکران

اگر میخواهید در یک رستوران ساحلی غذای عالی نوش جان کنید و از دیدن مناظر غروب خورشید در افق ساحل لذت ببرید، این رستوران بهترین گزینه است. موقعیت مکانی رستوران مکران، باعث تمایز آن از سایر رستورانهای شهر شده است. در کنار چشمانداز بینظیر، کیفیت غذاهای رستوران مکران قابلتوجه است و خاطرهای خوش از غذا خوردن در کنار ساحل برای شما رقم میزند.

این رستوران بیش از ۵۰ سال سابقه دارد و با چهار نوع سرویس، پذیرای اهالی شهر و مهمانان چابهار است؛ فست فود، رستوران، کافی شاپ، غذاهای محلی و قهوهخانه. برای تهیهی غذاها در این رستوران، از بهترین و تازهترین مواد اولیه استفاده میشود. بعضی از میز و صندلیهای ساحلی این رستوران زیر آلاچیق قرار گرفتهاند. یکی از غذاهای محبوب منوی این رستوران، ماهی کنجدی است که عطر و طعم متفاوتی دارد. معمولا در این رستوران موسیقی پخش میشود اما گاهی اجرای موسیقی زنده، حال و هوای آن را عوض میکند و اگر خوششانس باشید و هنگام اجرای موسیقی زنده به این رستوران سر بزنید، با تجربهای متفاوت از آن خارج میشوید.

رستوران مکران یکی از پرطرفدارترین رستورانهای چابهار است، بنابراین تعجبی ندارد که بسیار شلوغ باشد و سرویسدهی در این رستوران با تاخیر انجام شود. اما جای نگرانی نیست و محیط دلپذیر و غذاهای عالی، باعث میشود که لحظات انتظار را فراموش کنید.

آدرس: انتهای خیابان امام خمینی، جنب هتل بین المللی لاله

رستوران براسان

این رستوران در یک پلاژ ساحلی قرار دارد. به گفتهی مدیر این رستوران، براسان بهمعنای برادران است. یکی از غذاهایی که در این رستوران حتما باید امتحان کنید، کرایی نام دارد. این غذا را هم با گوشت قرمز و هم با مرغ تهیه میکنند. آن چیزی که این غذا را از سایر غذاهای محلی متمایز میکند، ادویههای خاص سنتی چابهار است. اگر غذای دریایی و محلی دوست ندارید، در این رستوران میتوانید انواع خورش یا کباب سفارش دهید.

آدرس: پلاژ ساحلی تیس

هتل ها و اقامت گاه ها

چابهار را همه با اقامت گاه های بومگردی که به تازگی ایجاد شده است می شناسند اما نباید فراموش کنیم که هتل های خوب و با کیفیت هم در این شهر کم نیستند که می توانید از آن ها بهره مند شوید.

هتل لیپار

فرقی نمی‎کند چه سلیقه‌ای داشته باشید، هتل لیپار به ‌راحتی پاسخگوی شما با هر سلیقه‌ای هست. ساختمانی بزرگ و دیدنی با نمای سنگی که بین درختان، فضای سبز و دریا ساخته شده و مناظر خاصی را پیش روی مسافران قرار می‌دهد. هتل لیپار که جزو هتل های 5 ستاره چابهار است، به‌عنوان یکی از بهترین مراکز اسکان مسافران، حتی وزرا و سفرا استفاده می‌شود. اتاق‌های بی‌نظیر با طراحی خوب، نمای رو به فضای سبز و ساحل دریا حتما توقع شما را برآورده خواهد کرد. البته از زیبایی‌های این هتل که بگذریم، امکانات و خدمات رفاهی مختلف آن هم شاید خیلی چشمگیری و عجیب نباشد، اما بسیار عالی و رضایت‌بخش است.

شما می‌توانید با حضور در هتل لیپار تجربه‌ای مثل هتل‌های خوب کیش یا هتل‌های 5 ستاره مشهد را درک کنید. مراکز ورزشی و تفریحی در هتل، سالن بدنسازی و بیلیارد یا کافی‌شاپ و چایخانه سنتی از جمله این امکانات هستند که با حضور در هتل لیپار در اختیار شما قرار می‌گیرد. البته باید ذکر شود که هتل لیپار استخر، جکوزی، سونا و اتاق ماساژ ندارد که انتظار می‌رود با توجه به کیفیت دیگر بخش‌های هتل این نوع خدمات را نیز به امکانات خود اضافه کنند. بین بهترین هتل های چابهار این هتل کمی دورتر از منطقه شهری در قسمت صنعتی چابهار ساخته شده است. این موقعیت مکانی باعث می‌شود، کمی از محیط شهر دور شوید، اما می‌توانید با استفاده از تاکسی‌های خود هتل فاصله بین شهر و این منطقه را جبران کنید. البته دور بودن این هتل از شهر برای خیلی از افراد یک مزیت است. اگر دنبال سکوت، خلوت و جایی برای پیدا کردن خودتان هستید، شاید هتل لیپار گزینه بهتری باشد.

هتل لاله

هتلی ساده، شیک و مجلل برای آن‌هایی که دوست دارند در یک جای باکیفیت اسکان داشته باشند. هتل لاله خدمات و امکانات بسیار خوب و البته زیادی دارد. از روم سرویس تا رستوران و خدمات رفاهی متنوع برای مسافران با هر شرایطی را می‌توان در این هتل تجربه کرد.

شما می‌توانید اتاق‌های با ظرفیت کم یا سوییت‌های چهارنفره را برای اسکان خود انتخاب کنید. در این هتل بهترین طراحی و متریال در ساخت اتاق‌ها استفاده شده تا هیچ مسافری احساس کمبود نداشته باشد.

در هتل لاله جز خدمات برتر، دسترسی خوبی را هم تجربه می‌کنید. هتل به مراکز تفریحی مثل پارک الغدیر و ساحل مکران دریای عمان نزدیک‌که چه عرض کنم، چسبیده است. شما می‌توانید کنار تمام خدمات و امکاناتی که زمینه استراحت شما را فراهم کرده و دلکندن از ان واقعا سخت است، سری هم به پیاده‌روهای دوست‌داشتنی اطراف هتل بزنید. پیشنهاد می‌کنم فصل‌های سرد سال را برای سفر چابهار انتخاب کنید تا طعم هوای بهاری جنوب کشور زیر دندانتان مزه کند.

محوطه داخلی هتل پر است از غرفه یا اتاق‌هایی که هر درشان به مجموعه‌ای تفریحی باز می‌شود. آتلیه، باشگاه بیلیارد، سونا، استخر، کافی‌شاپ، رستوران، سالن ماساژ، فروشگاه، کتابخانه و… فقط بخشی از امکانات فراهم شده هتل برای مسافران است.

هتل فردوس

بین بهترین هتل های چابهار این هتل فردوس است که  نامی درخور شان خود یعنی بهشت را به دوش می‌کشد. این هتل به‌خوبی توانسته عظمت و بزرگی نامی را که برایش انتخاب شده با کیفیت، امکانات و خدماتی که برای مسافران ارائه شده، جبران کند.

هتل فردوس جزو هتل های 4 ستاره چابهار است پس نباید انتظار هتلی خیلی لوکس و کم نقص از آن داشت. با این‌حال مدیریت هتل سعی کرده تا مسافر هر چیز که نیاز دارد را به‌راحتی داشته باشد.

از کافی‌شاپ و رستوران گرفته تا سرویس‌های خدماتی متفاوت برای گروه‌های مخصوص مثل معلولان و جانبازان در این هتل پیش‌بینی شده تا هیچ مسافری حس کمبود نداشته باشد.

یکی از ویژگی‌های هتل فردوس قرارگیری در محلی است که دسترسی بهتری نسبت به هتل لیپارد دارد. این هتل زیبا کنار دو بازار بزرگ چابهار ساخته شده است. البته در منطقه صنعتی این شهر این دو بازار تقریبا تنها محل‌های مناسب برای خرید زیاد هستند، پس درصورت اسکان در این هتل تا می‌توانید از همین دو بازار نزدیک خرید کنید.

در کلِ 79 اتاق این هتل می‌توانید به امکاناتی مثل روم‌سرویس، یخچال، صبحانه، میز، تخت‌خواب، کمد، سرویس‌های بهداشتی، فرنگی و ایرانی، حمام و… دسترسی داشته باشید.

هتل شاهان

به‌جرات می‌توان لقب دلبازترین هتل دنیا را به هتل شاهان چابهار داد. در میان بهترین هتل های چابهار هتل شاهان بیشترین فضای‌ باز روبه‌روی هتل را دارد. محیطی متفاوت و زیبا که بیشتر شبیه باغ ویلاهای روستایی است تا هتلی چهار ستاره.

مدیریت هتل در همین فضای باز قسمت‌های مختلفی مثل پارکینگ، فضای سبز، محیط استراحت، آلاچیق‌هایی برای تفریح، چایخانه و… را پیش‌بینی کرده است. هتل شاهان برای شاه مسافران چابهار ساخته شده تا بدون ناراحتی از قیمت بالا از کیفیت خوبی برخوردار باشند. هتل با دو ساختمان و فازهای جداگانه از مهمان‌ها پذیرایی می‌کند درحالی‌که اتاق‌ها و نحوه برخورد پرسنل در آن‌ها هیچ تفاوتی با هم ندارد. پیشنهاد می‌کنم با حضور در این هتل راحتی را به خود هدیه کنید.

یکی از ویژگی‌های برتر این هتل برعکس دیگر مراکز اقامتی چابهار سوییت‌های شش نفره است که با بیشترین امکانات برای گروه‌های شلوغ طراحی شده است پس بدون نگرانی با تمام دوستان خود به چابهار بروید. استخر، خدمات پزشکی، خدمات ویژه افراد دارای معلولیت جسمی و پارک کودکان را نیز باید به لیست خدمات و امکانات این هتل اضافه کرد که در اصل یکی از بهترین هتل های چابهار است.

هتل آذین

در بلوار قدس که به ‌سمت بیمارستان جنرال چابهار بروید، چشمتان به ساختمانی بلند مثل قلعه‌های قدیمی می‌افتد که نمای آجری دارد. پیشنهاد می‌کنم اگر دنبال یکی از بهترین هتل های چابهار هستید که نوساز، باکیفیت، خوش قیمت و ساده باشد، حتما سری به همین ساختمان یعنی هتل آذین بزنید. شاید اگر ظرفیت هتل بیشتر بود، الآن با 4 یا 5 ستاره و قیمتی بیشتر پذیرش داشت، اما ظرفیت و متراژ کمش فقط از هتل های 4 ستاره به بالای چابهار کمتر است. کیفیت امکانات در این هتل در سطح اعلاست و برای 22 واحد اقامتی نوساز که سال در سال 96 ساخته شده بهترین امکانات و ابعاد را در طراحی استفاده کرده اند.

بهتر است بدانید بین تمام مسافرانی که به این هتل رفته و چند شب آن‌جا بوده‌اند یکی از ویژگی‌های مثبتی که مرتبا تکرار شده، رفتار خوب پرسنل هتل است. پرسنل این هتل آموزش دیده و خوش اخلاق هستند و طبق توصیه‌ای که از طرف مدیریت هتل به آن‌ها شده حق ندارند نسبت‌به مهمان بی‌احترامی کنند. محله بندر نزدیک به این هتل و خیابان‌های اطراف هتل آذین جزو کم سروصداترین مناطق چابهار هستند. اگر اهل شلوغی نیستید، پس حتما هتل آذین را در لیست انتخاب خود قرار دهید. ترانسفر رفت‌وبرگشت، تاکسی سرویس و خدمات بلیط قوت قلب شما را درصورتی‌که وسیله نقلیه شخصی ندارید بیشتر می‌کند تا خدایی ناکرده از تماشای جاذبه‌های گردشگری چابهار جا نمانید.

اقامت گاه ها

اقامتگاه بوم گردی کلبه ساحلی گوآتر

یکی از معروفترین اقامتگاه های بوم گردی چابهار اقامتگاه بوم گردی کلبه ساحلی گوآتر است که در خلیج گوآتر واقع شده است. این اقامتگاه دارای ۹ اتاق به صورت ۴ اتاق سه نفره، ۱ اتاق پنج نفره و ۴ اتاق ده نفره است. گفتنی است تمامی اتاقها دارای سرویس کف خواب هستند و این اقامتگاه در مجموع ۵۷ نفر ظرفیت دارد. لازم به ذکر است که اتاقهای اقامتگاه گوآتر دارای سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی نبوده و مسافران باید به صورت مشترک از این سرویس بهداشتی و حمام موجود در محوطه اقامتگاه استفاده کنند. مسافران این اقامتگاه میتوانند وعدههای غذایی را با هماهنگی قبلی دریافت کرده و از خوردن غذاهای خوشمزه محلی و صبحانههای تهیه شده از محصولات دامی و لبنی طبیعی منطقه لذت ببرند.

اقامتگاه کلبه ساحلی گوآتر دارای امکاناتی چون راهنمای تور گردشگری، پارکنیگ غیر مسقف، سیستم سرمایشی پنکه و … است. همچنین این اقامتگاه فاقد سیستم گرمایشی است زیرا آب و هوای این منطقه در تمامی فصول سال گرم است. اقامتگاه مذکور در نزدیکی جاذبههای گردشگری چابهار از جمله جنگل حرا گواتر و بندر گواتر قرار دارد. همچنین با صرف مدت زمان کوتاهی رانندگی مهمانان میتوانند از دیگر جاذبههای گردشگری چابهار مانند وجه تسمیه، کوههای مینیاتوری، مسجد جامع دزک، تالاب لیپار، غارهای بان مسیتی، موزه محلی چابهار، درخت مکرزن، قلعه پیروز گت، منطقه حفاظت شده گاندو، گل افشان، مسجد جامع تیس و بازار طالحی دیدن کنند.

آدرس اقامتگاه بوم گردی کلبه ساحلی گوآتر: چابهار ، خلیج گواتر.

اقامتگاه بوم گردی در بلوچ

یکی از خاصترین اقامتگاه های بوم گردی چابهار اقامتگاه بوم گردی در بلوچ است. اقامت در این اقامتگاه به منزله اقامت در کلبههای کپری و زندگی در میان بومیان بلوچی است. این اقامتگاه ظاهر خاصی دارد و به دلیل همین ظاهر خاص و زیبا سالانه پذیرای مهمانان بسیاری است. این اقامتگاه در حال حاضر دارای ۱۶ کلبه کپری است. کلبههای کپری اقامتگاه مذکور کلبههای دایره شکلی هستند و طراحی مشابه نخلها دارند. تزئینات موجود در این کلبهها از صنایع دستی چابهار بوده که این مورد نیز به سنتی بودن فضای آن میافزاید. به طور کل هر کلبه دارای ظرفیت ۵ نفر است که برخی از این کلبههای دارای سرویس کفخواب و برخی دارای سرویس تختخواب هستند. هر کدام از کلبههای اقامتگاه بوم گردی در بلوچ دارای سرویس بهداشتی اختصاصی متشکل از حمام و توالت فرنگی است. مهمانان اقامتگاه میتوانند برای استفاده از سرویس بهداشتی ایرانی، از سرویس موجود در محوطه اقامتگاه استفاده کنند. تمامی اتاقهای این اقامتگاه دارای سیستم سرمایشی اسپلیت است و از نظر گرما مشکلی را برای مهمانان به وجود نمیآورد. از آن جایی که فضای اقامتگاه در بلوچ مسطح است، مشکلی را برای رفت و آمد افراد کمتوان و ناتوان به وجود نمیآورد.

از امکانات اقامتگاه بوم گردی در بلوچ میتوان به پارکینگ غیر مسقف، راهنمای تور گردشگری محلی و محوطه سرسبز و زیبا اشاره کرد. در این اقامتگاه رستورانی نیز وجود دارد که میتوانید برای صرف وعدههای غذایی از آن استفاده کنید. وعده صبحانه اقامتگاه بوم گردی در بلوچ یکی از مزیتهای آن است زیرا در کنار صبحانه ایرانی که شامل پنیر، کره، مربا و چای است، صبحانه محلی که شامل کابلی، نان پراته و چایشیر است نیز سرو میشود. در صورتی که میخواهید خود به طبخ وعدههای غذایی خود بپردازید میتوانید از آشپزخانه موجود در اقامتگاه استفاده کنید. همچنین امکان طبخ غذا بر روی آتش در محوطه باغ اقامتگاه نیز وجود دارد.

آدرس : چابهار، دهکدهی ۷ صنعتی منطقه آزاد، روستای آپکان، باغ آپکان.

اقامتگاه بوم گردی پرهیزکار بریس

اقامتگاه بوم گردی پرهیزکار بریس در روستای بریس بندر چابهار قرار گرفته و در زمره سنتیترین اقامتگاه های بوم گردی چابهار قرار میگیرد. این اقامتگاه دارای چند اتاق، یک کپر و چند آلاچیق سنتی است و در مجموع ظرفیت ۳۰ مهمان را دارد. برای آسایش مهمانان اتاقهای این اقامتگاه به صورت نیمه مدرن ساخته شدهاند و در آنها تجهیزاتی چون تلویزیون و کولر گازی وجود دارد ولی آلاچیقهای اقامتگاه به صورت کاملا سنتی هستند و تنها به وسیله پنکه هوای آلاچیق را خنک میکنند. گفتنی است آلاچیقهای این اقامتگاه به همراه یک کپر در محوطهای قرار دارد که از سنگریزه پوشیده شده و در اطراف آن گلهای فصلی فراوانی دیده میشود به همین دلیل فضای زیبایی را در کنار آلاچیقها رقم میزنند. در بین اتاقهای اقامتگاه بوم گردی پرهیزکار بریس تنها دو واحد از اتاقها دارای سرویس بهداشتی اختصاصی است و برای مهمانان دیگر اتاقها یک مجموعه سرویس بهداشتی در محوطه قرار داده شده است تا به صورت مشترک از آنها استفاده کنند.

از امکانات این اقامتگاه بوم گردی چابهار میتوان به پارکینگ غیر مسقف و رستوران سنتی اشاره کرد. در این رستوران انواع غذاهای سنتی چابهار سرو میشود. اقامتگاه مذکور در نزدیکی دریای عمان قرار گرفته و مهمانان میتوانند از این ساحل زیبا و اسکله منحصر به فرد استفاده کنند. همچنین علاقمندان به ماهیگیری میتوانند برای گرفتن ماهی به دریا رفته و از این مزیت روستای بریس نیز بهره ببرند.

آدرس اقامتگاه بوم گردی پرهیزکار بریس: چابهار ، بندر بریس.

اقامتگاه بوم گردی شجره

اقامتگاه شجره واقع در روستای باهوکلات شهرستان چابهار در مجموع دارای ۲ سالن بزرگ ۴۰ و ۳۶ متری و ۲ اتاق ۳۲ متری با سرویس کف خواب است. این اقامتگاه در مجموع ظرفیت ۵۵ گردشگر را دارد. اتاقهای اقامتگاه شجره فاقد سرویس بهداشتی و حمام اختصاصی بوده و مهمانان باید از سرویس بهداشتی و حمام مشترک موجود در محوطه اقامتگاه به صورت مشاع استفاده کنند. یکی از ویژگیهای روستای باهوکلات وجود منطقه حفاظت شدهای است که در آن تمساحهای مردابی وجود داشته و گردشگران میتوانند ساعتی را در این منطقه گذرانده و به تمساحهای پوزه کوتاه غذا بدهند. از امکانات اقامتگاه بوم گردی شجره میتوان به پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، وسایل گرمایشی مانند پتو، وسایل سرمایشی مانند کولر گازی و راهنمای تور گردشگری اشاره کرد. گفتنی است به دلیل گرم بودن هوای چابهار، در این اقامتگاه به جز پتو و تشک سیستم گرمایشی دیگری وجود ندارد.

آدرس اقامتگاه بوم گردی شجره: چابهار ، بخش دشتیاری، دهستان باهوکلات.

اقامتگاه بوم گردی رمین

اقامتگاه بوم گردی رمین به عنوان یکی از اقامتگاه های بوم گردی چابهار در سال ۱۳۹۶ و در ۱۴ کیلومتری از مرکز چابهار و در روستای رمین افتتاح شد. گفتنی است برای رسیدن به این اقامتگاه باید حدود ۳۰۰ متر مسیر خاکی و غیر آسفالت را بگذرانید. این اقامتگاه بسیار کوچک بوده و تنها دارای یک واحد اقامتی است و به همین دلیل فقط یک خانواده میتواند از آن استفاده کند. مهمانان در این اقامتگاه میتوانند از ساحل زیبای این بندر استفاده کرده و آرامشی منحصر به فرد را تجربه کنند. به جز استفاده از ساحل میتوانید با پیمودن ۹ کیلومتر از تالاب زیبای لیپار نیز دیدن کنید.

آدرس اقامتگاه بوم گردی رمین: چابهار، روستای رمین، پشت مدرسه دخترانه مهدیه.

سوغاتیهای چابهار

مگر می شود تا تنها بندر اقیانوسی ایران بروی و خرید نکنی؟ اصلا در چابهار همه چیز به خرید کردن ختم می شود و جذا از لذت بردن از تمامی زیبایی های بصری که این نقطه از ایران قشنگ ما دارد باید به دنبال خرید هم بروی و کمی به اقتصاد این منطقه به عنوان یک گردشگر کمک کنی و البته برخی اقلام مورد نیاز و سوغاتی های قشنگ نیز خرید کنی.

سوغاتیهای چابهار به دو دسته تقسیم میشود:

صنایع دستی چابهار: یکی از اصلیترین سوغاتیهای چابهار صنایع دستی آن است. مهمترین صنایع دستی بلوچ، سوزن دوزی، سکه دوزی، زری دوزی، معرق صدف، گلیم بافی و حصیر بافی، وسایل زینتی و تراش سنگهای قیمتی است.

خوراکی:  از چابهار میتوانید سوغاتیهای خوشمزه برای دوستان و آشنایان ببرید که شیرینی لندو و ماهی مهمترین آنهاست.

بازار پردیس چابهار

 از مهمترین مراکز خرید چابهار، مرکز خرید پردیس است که در کنار چند بازار پر طرفدار دیگر با استقبال بی نظیر مسافران تور چابهار مواجه می شود. در این مرکز خرید فروشگاه های زیادی وجود دارند که اقلام متنوعی را عرضه می کنند. در این میان پوشاک، از جمله کیف و کفش، رونق بیشتری دارد. از دیگر اصناف موجود در بازار پردیس چابهار می توان به وسایل الکترونیکی و دیجیتال به خصوص از نوع دست دوم، لوازم خانگی، لوازم آرایشیِ چند برند خاص و زیورآلات اشاره کرد. بازار پردیس از یک پارکینگ بزرگ در پشت مرکز خرید برخوردار است. 

 آدرس بازار پردیس چابهار: بلوار امام خمینی، به سمت کنارک، 10 کیلومتر بیرون شهر، مقابل پارک چابهار.

بازار فردوس چابهار

 بازار فردوس، اولین مرکز خرید مدرن چابهار به شمار می رفت و در آن همه‌ی اقلام به دست می آمد. هنوز هم در مرکز خرید فردوس چابهار همه نوع محصولات رفاهی و مورد نیاز وجود دارد. در این بازار معروف از مراکز خرید چابهار می توان انواع پارچه، کیف و کفش و همچنین لوازم آشپزخانه از قبیل انواع ظرف ها، تنقلات، خوراکی، ابزار و لوازم آرایشی را خریداری نمود. بعضی از لوازم و مغازه های فردوس، اجناس ریز و درشت و جدیدی دارند که بسیار کاربردی و جدید است. بسیاری از گردشگران، علاوه بر خرید، تمایل دارند در این بازار بپلکند و محصولات متنوع آن را تماشا کنند.

 آدرس مرکز خرید فردوس چابهار: جنب اداره منطقه آزاد چابهار.

مجتمع تجاری صالحیار چابهار

 اگر تور چابهار از مشهد را رزرو کرده باشید حتما از خود می پرسید معرفو ترین بازار خرید چابهار کجاست؟ بازار صالحیار از معروف ترین مراکز خرید چابهار است که به عنوان دومین مرکز خرید چابهار بعد از بازار فردوس شناخته می شود. صالحیار مرکزِ عمده فروشیِ پوشاک است و اجناس آن از بازار فردوس لوکس تر به نظر می رسد. به علاوه محصولاتی همچون کالاهای چینی، لوازم آرایشی، پتو، لوازم برقی، لوازم شکار و اقلامی مثل چای و غیره با قیمت مناسب در آن یافت می شود. قیمت اجناس بازار صالحیار، بسیار مناسب است. اگر به دنبال پوشاک هستید در مجتمع تجاری صالحیار، باید به طبقه دوم بروید که بر روی محصولاتی همچون لباس زنانه و مردانه، کیف و کفش، عینک آفتابی و لوازم آرایشی متمرکز شده است. در طبقه اول، لوازم الکترونیکی و لوازم خانگی بیشتر به چشم می خورند.

آدرس مجتمع تجاری صالحیار چابهار: بلوار امام خمینی، به طرفِ کنارک، 10 کیلومتری شهر چابهار، مقابل مرکز خرید فردوس.

بازار صدف چابهار

بازار صدف از پر طرفدارترین مراکز خرید چابهار است که نه تنها گردشگران ایرانی که توریست های خارجی نیز رفت و آمد زیادی به آن دارند. این بازار از لوکس ترین مراکز خرید چابهار است و انواع مارک ها و برندها را عرضه می کند. در بازار صدف می توان پارچه های متنوع، انواع کفش و پوشاک زنانه و مردانه و اقلامی مثل چای و شکلات، لوازم خانگی و برقی معروف و لوازم الکترونیک مثل موبایل را تهیه کرد. نمایندگی بیشتر لوازم برقی در صدف حضور دارند. پر طرفدارترین اقلام بازار صدف، موبایل، صندل و لوازم آرایشی است. بازار صدف از لوکس ترین بازارهای چابهار به شمار می رود و همه اقلام موجود در آن جزو بهترین برندها و محصولات مصرفی محسوب می شود. بد نیست اشاره ای هم به گل فروشی های بازار صدف داشته باشیم که به این بازار رنگ و روی دیگری داده اند. گردشگرانی که تور چابهار از تهران را رزرو می کنند بازار صدف را از پر رونق ترین بازارهای چابهار می دانند.

 آدرس بازار صدف چابهار: بلوار ریگی، منطقه آزاد تجاری چابهار.

بازار تیس چابهار

 حتی اگر تور چابهار از شیراز را رزرو کنید دغدغه خرید و گشت و گذار در بازارهای معروف این جزیره را کنار نخواهید گذاشت. بازاز تیس از جدیدترین مراکز خرید چابهار به شمار می رود که روز به روز رونق بیشتری می گیرد. اگر به دنبال لباس راحتی برای خانه هستید، در بازار تیس انواع متنوع این لباس ها را پیدا خواهید کرد و با دستِ پر به شهرتان بر خواهید گشت. در بازار تیس انواع چای و مواد غذایی به قیمت های مناسب یافت می شود. در این بازار، کالاها و برندهای مختلفی به چشم می خورد. در طبقه فوقانی تاجرهای چینی را می توان به چشم دید چون این طبقه در انحصار چینی هاست و آنجا از شیر مرغ تا جان آدمیزاد پیدا می شود. حتی اگر قصد خرید کردن نداشته باشید، تنها به دیدنش هم می ارزد. در طبقات پایین، مغازه داران ایرانی فعالیت می کنند و اقلامی همچون لوازم آرایشی و محصولات پلاستیکی را عرضه می کنند. در کنار این مرکز خرید، لوازم خانگی دست دوم نیز عرضه می شود. اقلامی همچون لاستیک ماشین، لوازم آرایشی، اسباب بازی، صنایع دستی و پتو را می توان از آنجا تهیه کرد.

 آدرس بازار تیس چابهار: بلوار امام خمینی، مسیر کنارک، 10 کیلومتری بیرون شهر.

بازار ابریشم چابهار

بازار ابریشم از مراکز خرید چابهار است که طرفدارانی زیای دارد. در این بازار می توان لباس و پوشاک، زیورآلات، نقره و بدلیجات را تهیه کرد. به علاوه انواع کالاهای مصرفی مثل لوازم خانگی، محصولات آرایشی، محصولات صوتی و تصویری در بازار ابریشم به فروش می رسد. بازار ابریشم هر ماه، با برگزاری قرعه کشی، جوایز ارزشمندی به خریداران ارائه می کند. در این بازار اقلام دیگری مثل مواد غذایی عرضه می شود و مردم محلی و گردشگران نیازهایشان را از هایپرمارکت های آنجا برطرف می کنند. از دیگر اقلام موجود در این بازار می توان به لوازم دیجیتال اشاره کرد و گردشگران می توانند محصولات مورد نیاز خود را از این بازار تهیه کنند.

آدرس بازار ابریشم چابهار:  بلوار امام خمینی، مسیر کنارک، 10 کیلومتری بیرون شهر.

دکه بازار چابهار

 دکه بازار چابهار از سنتی ترین مراکز خرید چابهار است که به نام بازار فجر یا بازار سنتی چابهار نیز شناخته می شود. آن هایی که به پارچه ها و لباس های سنتی بلوچی به خصوص سوزن دوزی و پارچه های رنگارنگ علاقه دارند، عموما به دکه بازار مراجعه می کنند. خانم های بلوچی در این بازار به انداختن طرح و نقش با حنا بر دستان خود و خانم های گردشگر مشغول اند. در دکه بازار، فرهنگ بلوچی به معنای واقعی جریان دارد. صنایع دستی و سوغات چابهار مثل زری دوزی، داروهای گیاهی، حصیربافی، زیورآلات و محصولاتی از این دست توسط دست فروش ها یا در مغازه های به فروش می رسد و خرید از آن ها کمک زیادی به گردشگری پایدار و رونق گرفتن زندگی بومیان خواهد کرد.

در دکه بازار می توان بهترین برنج ها و ادویه جات هندی را تهیه نمود و در بازگشت به شهر و دیار، غذاهایی با عطر و طعم هندی و بلوچی را تجربه نمود. مردم محلی به خصوص مهاجران چابهار که در خانه های سازمانیِ نزدیک به بازار قدیم زندگی می کنند، معمولا مایحتاج ضروری مثل میوه و مواد غذایی را از آنجا تهیه می کنند. فروشنده های دکه بازار مردمی خونگرم و خوش انصاف با اخلاقِ مثال زدنیِ مردمان بلوچ اند. مردمی که به دکه بازار مراجعه می کنند از اخلاق این کاسبان و قیمت های بازار رضایت کامل دارند.

 آدرس دکه بازار چابهار: بلوار امام خمینی، خیابان فردوسی، پس از پاساژ دوستخواه.

نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: