همه چیز در مورد کاخ کرملین در مسکو

1402/03/20

تاریخچه کاخ کرملین مسکو

کاخ کرملین روی تپه کرملین و محل تقاطع رودخانه نگلین نایا و رودخانه مسکوا بنا گردیده است. این کاخ در گذشته پایگاه حکومتی روسیه و دژ مستحکم تزار روس بوده و در حال حاضر رئیس جمهور روسیه در آن اقامت دارد. کاخ کرملین مسکو قدیمی‌ترین کاخ این شهر است که در سده‌های ۱۴، ۱۶ و ۱۷ مورد بازسازی قرار گرفته و برخی از ساختمان‌های آن به قرن دوازدهم تعلق دارد. این کاخ تا قرن ۱۴، به گراد مسکو شناخته می‌شد و نخستین بار در سال ۱۳۳۱ کرملین نامیده شد.

ایوان سوم پرنس کبیر، در سال ۱۴۷۵ قرون وسطی بر روسیه حکمرانی می‌کرد. وی به منظور به نمایش گذاشتن شکوه حکومت خویش، اقدام به گسترش این بنا نمود و به آن رسیدگی کرد. بعد از پرنس کبیر، این کاخ تا سال ۱۷۷۳ که کاترین کبیر حکمران آن شود، رونق خود را از دست داد و متروکه باقی ماند.

جالب است بدانید که مغولان بنای اولیه این کاخ را به طور کلی نابود کردند و به همین دلیل بازسازی شد و تاریخ ساخت آن را سال ۱۸۴۹ رقم زدند. در ابتدا این کاخ یک حیاط داخلی داشته، ولی تعداد اتاق‌ها به ۷۰۰ نمی‌رسید و با گذشت زمان به صورت امروزی در آمده است. لازم به ذکر است که ساختمان غربی مختص امور دولتی بوده و سایر ساختمان‌های محل اقامت خاندان سلطنتی بوده است.

کرملین یک واژه روسی بوده که معنای آن «دژ داخل شهر» است. ریشه این نام در کاربری بنای اولیه به منظور دفاع از شهر بوده است. در حال حاضر کاربرد گلمه «کرملین» به شکلی نمادین اشاره به دولت روسیه دارد و پیش از این هم به اشخاص درجه یک دولت شوروی سابق از جمله ژنرال‌ها، نخست‌وزیرها و… اشاره داشته است.

معماری کاخ کرملین مسکو

در گذشته، معماری کاخ کرملین دستخوش تغییرات زیادی قرار گرفته است؛ به گونه ای که معماران کرملین جدید را بر روی کرملین قدیم که از جنس سنگ سفید بود، ساختند. دیوارهای قبلی را تا جایی که می‌توانستند نگه داشتند و فقط برای بلندتر و ضخیم‌تر کردن آن، دورش را دیوار آجری کشیدند.

در این بنای تاریخی از سبکهای مختلفی همچون سبک باروک استفاده شده است. زمینی که برای ساخت این بنا به کار رفته از قرن چهاردهم متعلق به شاهزادگان و درباریان روسی بوده است. بزرگ ‌‌ترین کلیسای کرملین مسکو که کلیسای جامع اوسپنسکی نام دارد در سال ۱۴۷۵ تا ۱۴۷۹ در این محوطه کرملین ساخته شد. این کلیسا محلی برای تاج گذاری تزارهای روسیه بود. همچنین دیوارهای کاخ کرملین از سال ۱۴۸۵ تا ۱۴۹۵ به دست معماران ماهر و خوش ذوق ایتالیایی و به منظور جلوگیری از نفوذ دشمن به محوطه کاخ، طراحی و ساخته شدند.

ساخت کاخ کرملین به مدت ۱۰ سال به طول انجامید و از سال ۱۸۳۸ تا ۱۸۴۹ میلادی در زمان امپراتوری نیکلای اول، توسط معماران روسی به سرپرستی کنستانتین تون بنا گردید. سرانجام در سال ۱۸۴۹ ساخت این کاخ به پایان رسید و مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۶۱ کاخ کنگره‌ها طی ۱۶ ماه ساخته و به بنای کرملین اضافه شد که از آن کاخ برای اجرای تئاتر و جشن‌های عمومی استفاده می‌شد.

اولین ساختمان کاخ کرملین ۱۲۵ متر طول و ۴۷ متر عرض داشت. مساحت مجموعه کرملین ۲۵۰۰۰ متر مربع بوده و شکلی مستطیلی دارد. این کاخ از چهار قصر، چهار کلیسا، برج‌ها و دیوار کرملین، ۷۰۰ اتاق و یک حیاط تشکیل شده است و در آن ۵ تالار با نام‌های (گئورگِوسکی- ولادیمیرسکی- الکساندرووسکی- آندرِیوسکی و یکاتِرینسکی) وجود دارد که برای دیدارهای دیپلماتیک و مهمانی های رسمی به کار می‌رود. این کاخ مثلت شکل است و در جهت شمالی ضلع‌هایی به طول ۷۵۰ متر دارد.

اسلحه خانه

اسلحه خانه کاخ کرملین مسکو به دستور پتر کبیر طراحی و بنا گردید که از آن جهت ساخت و انبار مهمات و اسلحه‌ها استفاده می‌کردند. سپس بعد از عقب‌نشینی اسفبار ناپلئون از شهر مسکو، این ساختمان به منظور گرامی‌داشت پیروزی کشور روسیه تبدیل به موزه شد. اغلب توپ‌‌هایی که در اطراف آن قرار گرفته‌اند جزو غنائمی محسوب می‌شوند که از ارتش فراری و از هم گسسته فرانسه به آن‌ها به غنیمت رسیده است. لازم به ذکر است که این ساختمان در حال حاضر محل استقرار “سران گارد کرملین” است.

کاخ دولت کرملین

در سال ۱۹۶۱ میلادی این بنای شیشه‌ای و بتنی بسیار زیبا با معماری منحصربه‌فردش تکمیل گردید و از جمله جدیدترین الحاقات کرملین به شمار می‌رود. این بنا از سبک اجرای معماری بسیار دقیق و باشکوهی برخوردار است. این بنای باشکوه دارای یک سالن آمفی ‌تئاتر بزرگ بوده که حدود ۶۰۰۰ صندلی دارد و یکی از پرطرفدارترین قسمت‌های آن محسوب می‌گردد.  هم اکنون این کاخ محل اجراهای باله است.

ساختمان سنا

طراحی و ساخت بنای مجلل و باشکوه نئوکلاسیکی سنا، به دستور کاترین کبیر انجام شد و از جمله آثار زیبا و ارزشمند معماری به نام “ماتوی کازاکوف”(Matvey Kazakov )  در مسکو محسوب می‌گردد. کاترین با ساخت این بنا تصمیم به ایجاد محلی جهت شورای مشورتی در پایتخت کشور را داشت. ولی شهرت اصلی آن پس از انقلاب و به عنوان محل کار لنین بوده است که در حال حاضر ساختمان سنا محل اقامت رسمی رئیس جمهور است.

میدان کلیسای جامع

میدان کلیسای جامع کاخ کرملین مسکو نخستین بنای بزرگ عمومی شهر به شمار می‌رود که در اوایل سده ۱۴ به هنگام گسترش قدرت مسکو ساخت آن به پایان رسید. این میدان قرن‌ها به عنوان قلب نمادین حکومت تزارها شناخته می‌شده است. کلیسایی که در این میدان بنا شده است در دهه ۱۴۷۰ به دستور ایوان کبیر و به عنوان محل قرارگیری کلیسای ارتدوکسی روسیه ساخته شد.

تا پیش از انتقال پایتخت به شهر سن پترزبورگ، میدان کلیسای جامع مرکز قدرت سیاسی کشور محسوب می‌گردید. کلیه مراسمات مهم از جمله تاج‌گذاری، مجمع اشراف و وقایع مربوط به دولت در این محل برگزار می‌شدند. فرهنگ و آداب و رسوم مردم روسیه به وضوح قابل مشاهده خواهد بود.

مسیر دسترسی به کاخ کرملین

بهترین و ارزان‌ترین راه جهت رفتن به کاخ کرملین، استفاده از مترو  است. سبک معماری و بافت تاریخی متروهای مسکو به قدری زیبا و منحصربه‌فرد است که باعث شگفتی هر گردشگری در مسیر رسیدن به مقصد می‌شود. به منظور دسترسی به کاخ از طریق مترو می‌توانید در خط یک مترو قرمز رنگ، در ایستگاه میدان سرخ  پیاده شوید و سپس با یک پیاده‌روی نقریبا ۶۰۰ متری به کاخ کرملین خواهید رسید. ایستگاه الکساندرفسکی ساد  هم در خط چهار با رنگ آبی کم‌رنگ، ایستگاه دیگری بوده که در کنار باغ الکساندر و به فاصله ۳۰۰ متری از کاخ واقع شده است.

شرایط بازدید از کاخ کرملین

زمان بازدید: ۱۰ تا ۱۸

زمان فروش بلیط بازدید: ۹ تا ۱۶:۳۰

هزینه بلیط: ۳۵۰ روبل

مجموعه کرملین دارای دو ورودی است. ورودی اصلی این کاخ از میان برج کوتافیا گذر می‌کند. این ورودی همواره دارای یک صف طویل از مردم جهت ورود به کاخ کرملین مسکو است. در بخش غربی کاخ و باغ الکساندروفسکی یک ورودی دیگر وجود دارد. این ورودی سریع‌ترین راه دسترسی به کاخ کرملین جهت رسیدن به اتاق زره و صندوق الماس به شمار می‌رود و عمدتا  از ورودی اصلی کاخ خلوت‌تر است. چنانچه تصمیم دارید از کاخ کرملین بازدید کنید، بایستی حدود یک ‌ساعت در صف  انتظار باشید.

بهترین فصل جهت بازدید از کاخ کرملین مسکو

در صورتی که  قصد دارید به کشور سوریه سفر کنید، لازم است بدانید که این کشور سردسیر بوده و این موضوع باعث شده تا فصل تابستان تقاضای بازدید بیشتری برای جاذبه‌های دیدنی آن داشته باشد. نه تنها در روسیه بلکه در اغلب کشورهای توریستی دنیا بهترین و مناسب‌ترین فصل جهت گردشگری، فصل تابستان است.

حداکثر دمای روسیه در فصل تابستان ۳۰ درجه است که این دما تجربه سفر را برای اکثر گردشگران دلنشین خواهد کرد. گردشگرانی که تمایل دارند در زمان خلوت‌تری برای بازدید از کاخ کرملین مسکو سفر کنند و هزینه سفر آن‌ها کمتر شود و سردی هوای روسیه مواجه نشوند، پیشنهاد می‌کنیم برای سفر اواخر فصل بهار و اوایل فصل پاییز را انتخاب کنند.

چگونه به کاخ کرملین مسکو برویم؟

استفاده از مترو می‌تواند انتخاب خوبی برای رفتن به این کاخ زیبا باشد؛ چراکه آسان‌ترین و ارزان‌ترین راه است و شما را با بافت تاریخی و بی‌نظیر ایستگاه‌های مترو مسکو آشنا می‌کند. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به این کاخ، ایستگاه کاخ کرملین است که فقط ۳۵۰ متر از کاخ فاصله دارد.

در نزدیکی کاخ کرملین مسکو از چه جاهای دیدنی دیگری می‌توان بازدید کرد؟

موزه دولتی تاریخ روسیه: ۱ کیلومتر

آرامگاه لنین: ۱.۱ کیلومتر

میدان سرخ مسکو: ۱.۲ کیلومتر

موزه دولتی هنرهای زیبای پوشکین: ۱.۴ کیلومتر

دادگاه انگلیسی قدیمی: ۱.۹ کیلومتر


نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: