مسکو، از ویرانه تا قدرتمندترین در شرق اروپا

1402/03/07

مسکو، مسکوای روسیه، شهر، پایتخت روسیه، واقع در دورترین قسمت غربی این کشور. از آنجایی که برای اولین بار در تواریخ 1147 ذکر شد، مسکو نقشی حیاتی در تاریخ روسیه ایفا کرده است. این شهر در اواخر قرن سیزدهم پایتخت مسکووی (شاهزاده بزرگ مسکو) شد. از این رو، مردم مسکو به عنوان مسکوئی شناخته می شوند. امروزه مسکو نه تنها مرکز سیاسی روسیه، بلکه پرجمعیت ترین شهر این کشور و پایتخت صنعتی، فرهنگی، علمی و آموزشی آن است. مسکو برای بیش از 600 سال مرکز معنوی کلیسای ارتدکس روسیه نیز بوده است.

پایتخت اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (U.S.S.R.) تا زمانی که اتحادیه در سال 1991 منحل شد، مسکو به عنوان مرکز قدرت کمونیستی توجه جهانی را به خود جلب کرد. در واقع، نام مقر دولت شوروی سابق و دولت جانشین روسیه، کرملین (به روسی: Kreml)، مترادف با اقتدار شوروی بود. انحلال اتحاد جماهیر شوروی تغییرات اقتصادی و سیاسی عظیمی را همراه با تمرکز قابل توجهی از ثروت روسیه در مسکو به ارمغان آورد.

شخصیت شهر

اگر سن پترزبورگ "پنجره رو به اروپا" روسیه است، مسکو قلب روسیه است. این شهر شاد، سرزنده و گاهی خسته کننده است. بخش اعظم مسکو پس از اشغال شدن توسط فرانسوی ها به رهبری ناپلئون اول در سال 1812 تقریباً به طور کامل در اثر آتش سوزی ویران شد  و به همین جهت بسیاری از بخش های آن بازسازی شده است.

مسکو از نوسازی و مدرنیزه شدن دست برنداشته و همچنان تغییرات اجتماعی سریعی را تجربه می کند. گذشته شوروی روسیه با حال سرمایه داری آن در همه جای کشور برخورد می کند، اما هیچ کجا این تضاد به اندازه مسکو قابل مشاهده نیست. مقبره ولادیمیر ایلیچ لنین همچنان دست نخورده باقی مانده است، همانطور که بسیاری از ساختمان های آپارتمانی 5 طبقه دلهره آور از دوران حکومت نیکیتا خروشچف (اواسط دهه 1950 تا اواسط دهه 1960) دست نخورده باقی مانده است، با این حال اتومبیل های پر زرق و برق و سوپرمارکت های به سبک غربی، کازینوها و کلوپ های شبانه به همان اندازه قابل رویت هستند.

بسیاری از کلیساهای ارتدکس و همچنین برخی کنیسه ها و مساجد بازسازی شده اند، تئاترهای رمان مسکو رهبری در هنرهای نمایشی را باز پس گرفته اند و بازارهای سنتی احیا و گسترش یافته اند. این بازارها که در دوران شوروی به بازارهای کلخوز (مزارع جمعی) معروف بودند و عمدتاً صنایع دستی و محصولات می فروختند، اکنون مراکز خرده فروشی پیچیده تری هستند.

مسکو در غرب روسیه ودر حاشیه رودخانه مسکو قرار دارد. که زیبایی این شهر را صد چندان کرده،حدود ۴۹ پل بر روی این رودخانه در این شهر قرار دارد.  در مسکو رودهای دیگر مثل : یائوزا، مستون و سخودنیا نیز در جریان هستند.مساحت مسکو تقریباً ۲۵۱۱ کیلومتر مربع است.

مسکو و ادین برگ در اطراف یک عرض جغرافیای قرار دارند. زمستان­های مسکو طولانی، اغلب تیره و ابری، برفی و سرد است و گویی تمام شهر در زیر زمین، و در مراکز خرید و ایستگاه­های مترو که گرمای مطبوعی را برای مردم فراهم می کنند، حرکت می­کنند. تابستان کوتاه و زیبای مسکو، معمولاً گرم و آفتابی است و پارک­های فراوان شهر، میدان­ها و بلوارها سرشار از انبوه درختان و گل­های برگدار است.

پاییز طلایی این شهر زمان مناسبی برای مسافرانی است که عاشق هنر اند. در فصل پاییز از سپتامبر شروع می­شود، یعنی زمانی که گروه­های مردم از مسافرت تابستانی باز می گردند. فقط اوایل بهار (ماه­های مارس و آوریل) چهره زیبای شهر را نشان نمی­دهد، اگرچه فستیوال بهاره­ی هفته گل و لای قبل از ماه پرهیز و روزه کاتولیک­های این کمبود را با شادی درختان بی­برگ، و گل و لای جبران می کند.

جغرافیای انسانی

جمعیت: طبق آخرین آمار منتشر شده جمعیت روسیه ۱۴۴/۳ میلیون نفر جمعیت است. که شهر مسکو با ۱۳ میلیون نفر پرجمعیت ترین شهر کشور است. رشد نرخ رشد جمعیت هم در این کشور روند نزولی دارد.

زبان : آواهایی که در خیابان­های مسکو شنیده می­شود به زبان سریلیک و لاتین است. اما تابلوهای موزه­ها در بعضی موارد به خوبی نگاشته شده است و در اندکی از آنها (و گاهی در زیباترین موزه­ها معادل انگلیسی تابلوهای راهنما بر روی آنها نوشته نشده و در این موارد توانایی خواندن خط سریلیک به کمک تان خواهد آمد. زبان جدید روسی قواعد نگارشی خود را مدیون دو تن از یونانیان مبلغ مسیحیت به نام­های سیریل و متودیوس در قرن نهم میلادی است.

این دو نفر در صدد ترجمه انجیل به زبان اسلاو برآمدند.. آنها از زبان یونانی به عنوان پایه الفبای خود استفاده کردند و چندین حرف دیگر را نیز خودشان اضافه نمودند تا آواهای جدیدی تولید شود. این زبان، یعنی زبان کلیسای باستان اسلاو هنوز در کلیساها استفاده می شود (البته هر روز نیز در حال تغییر است).

روسیه­ی سکولار بارها دچار اصلاحات شد و موج کلماتی از زبان های مختلف وارد زبان این کشور شدند. اولین موج، از سوی مغول های تاتاری بود، که در آن هنگام بسیاری از اصطلاحات اداری و اقتصادی را وارد زبان روسی نمودند. پتر کبیر، کلماتی را از زبان آلمانی وام گرفت تا در دادگاه ها و مناصب تطامی استفاده شود. چندی بعد، هنگامی که زبان محاکم دادگستری فرانسوی بود. هزاران لغات و مفاهیم فرانسوی وارد زبان روسی گردید. امروزه زبان انگلیسی تأثیری شدید و به عقیده بسیاری از روسی­های مهلک بر زبان روسی دارد. در نتیجه، زبان روسی سرشار از لغاتی است که مشابه معادل های عربی اند. از کلماتی مانند (ورزش) گرفته تا (کافه) و (نهار خوری).

نژاد: مردم روسیه از اقوام اروسیا هستند که به نژاد اسلاو تعلق دارد. جمعیت بیش از ده میلیونی ساکن مسکو، جمعیتی کاملاً چند ملیتی است و گروه­های بزرگی از جمهوری شوروی سابق در آسیای مرکزی و قفقاز را شامل می­شود. اگر چه گروه­های مهاجر قابل ملاحظه­ای (مانند چینی­ها، هندی­ها، اروپایی­ها، کره­ای ها، و کارگران ساختمانی قفقازی، آسیای مرکزی و ترکیه) در مسکو زندگی می کنند، اما اداره شهرسازی شوروی، هیچ محله نژادی مشخص و مجزای در این شهر ایجاد نکرده است.

دین: حدود ۸۰ درصد از روس ها پیرو مسیحیت ارتدوکس هستند. دین اسلام دومین دین بزرگ در روسیه و مسکو محسوب می شود.


نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: