از صفر تا 100 زیباترین مترو جهان

1402/03/03

اگر به زبان روسی صحبت نمی کنید یا نمی دانید، استفاده از متروی مسکو ممکن است پیچیده به نظر برسد. با این حال، وقتی شروع به استفاده از آن می کنید، به سرعت متوجه خواهید شد که در واقعیت بسیار ساده است. علاوه بر این، متروی مسکو نیز به دلیل زیبایی برخی از ایستگاه ها، یک جاذبه گردشگری مهم است. من به شما توضیح خواهم داد که چه ایستگاه هایی ارزش بازدید دارند.

متروی مسکو (همچنین به عنوان کاخ مردم شناخته می شود) در سال 1935 در دوران استالین افتتاح شد. این یکی از بزرگترین و متراکم ترین خطوط مترو در جهان است. مرکز شهر را به مناطق صنعتی و مسکونی متصل می کند و به شما امکان می دهد در صورت بازدید از مسکو به سرعت و به راحتی سفر کنید. برای بازدید از این مترو زیبا و دیدنی بهتر است سفری به همراه یکی از جذاب ترین تورهای ما داشته باشید برای اطلاعات بیشتر از تورها می توانید به قسمت تور ها خارجی در سایت فقط سفر مراجعه کنید.

در وب سایت رسمی مترو مسکو، می توانید حقایق جالبی را بیابید:

در سال 2019، 2.560 میلیون مسافر (حدود 7 میلیون مسافر در روز) جابجا شد.

این مترو از 14 خط، 228 ایستگاه تشکیل شده و 393.7 کیلومتر طول دارد

عمیق ترین ایستگاه، در 84 متری زیر زمین، پارک ویکتوریا (پارک پوبیدی) است که در آن می توانید طولانی ترین پله برقی را به طول 126 متر پیدا کنید.

میانگین زمان عبور قطارها 90 ثانیه است (در ایستگاه های مرکزی حتی بیشتر است). اگر صدای آمدن قطار را بشنوید ارزش دویدن ندارد.

برنامه مترو مسکو: اکثر ایستگاه ها از ساعت 5:30 صبح تا 1:00 بامداد باز هستند.

انواع بلیط: می توانید بلیط های تکی (57 روبل) یا کارت ترویکا (40 روبل در هر سفر) خریداری کنید. همچنین می‌توانید با Visa یا Mastercard یا با Apple Pay، Google Pay و Samsung Pay مستقیماً روی ورودی ها پرداخت کنید. از این بلیط های ترانزیت برای حمل و نقل با اتوبوس، تراموا و تراموا نیز استفاده می شود.

  1. نحوه سفر با متروی مسکو

من قصد دارم به ساده ترین شکل ممکن نحوه سفر از طریق مترو مسکو را توضیح دهم. اگر به سفر از طریق مترو در شهرهای دیگر عادت دارید، بسیاری از مسائلی که در اینجا به آنها اشاره می کنم برای شما واضح به نظر می رسند، برخی دیگر شاید چندان بدیهی نباشند.

2.1. ورودی مترو

در خیابان، ایستگاه های مترو با M قرمز بزرگ مشخص می شوند.

می‌توانید به ایستگاه‌ها در سطح خیابان یا با پایین رفتن از پله‌ها دسترسی پیدا کنید که در پایین آن‌ها می‌بینید:

مجموعه‌ای از درها با تابلوهای سبز رنگ که از طریق آن‌ها می‌توانید به مترو دسترسی پیدا کنید که به روسی یا انگلیسی عبارت «ورودی مترو» را نشان می‌دهد.

درهای ورودی مترو مسکو

یک سری دیگر از درها با تابلوهای قرمز رنگ که روی آن نوشته شده "ورود نشوید" که درهای خروجی هستند.

با ورود به داخل می‌بینید که در سالن هر ایستگاه یک نقشه بزرگ مترو به همراه دستگاه‌های خودکاری که بلیت‌فروشی می‌کنند و یک باجه بلیط وجود دارد.

2.2. خرید بلیط

پس از ورود به مترو می توانید بلیط بخرید. شما می توانید آنها را به دو روش اساسی دریافت کنید:


دستگاه های توزیع خودکار. آنها به زبان روسی و انگلیسی هستند و استفاده از آنها دشوار نیست.

باجه بلیط. اگرچه استفاده از ماشین‌ها کار سختی نیست، اما استفاده از باجه بلیط که توسط یک نفر سرو می‌شود بسیار راحت‌تر است (آنها با کلمه "KACCA" مشخص شده‌اند). در صف قرار بگیرید (اگر وجود دارد) و منتظر نوبت خود باشید. در باجه بلیط می توانید بلیط هایی را با نیاز به دانستن کلمه روسی خریداری کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید کارت Troika را بخرید و بار اول آن را با 500 روبل شارژ کنید، کافی است کلمه Troika را در پنجره بلیط ذکر کنید و 550 روبل به آنها بدهید که شامل واریز 50 روبل می شود. پس از پرداخت، صندوقدار کارتی به شما می دهد که به عنوان بلیط شما عمل می کند.

2.3. دسترسی به پلت فرم

از قسمت فروش بلیط، ورودی هایی  را می‌بینید که می‌توانید وارد مترو شوید که دارای کارت‌خوان هستند (در برخی ایستگاه‌ها قدیمی‌تر و در برخی دیگر مدرن‌تر هستند).

شما باید از نوار چرخان عبور کرده و کارت خود را روی کارتخوان قرار دهید. تغییر نور از قرمز به سبز را خواهید دید که نشان می دهد می توانید از آن عبور کنید. صفحه خوان به شما نشان می دهد که چند سفر باقی مانده است.

در هر ردیف چرخ‌گردان، کابینی با شخصی وجود دارد که مطمئن می‌شود کسی دزدکی وارد نمی‌شود و اجازه می‌دهد به کودکان زیر ۷ سال (که پولی پرداخت نمی‌کنند) یا افراد روی ویلچر دسترسی داشته باشند.

همچنین لازم است بدانید که طبق مقررات، هر مسافر باید بلیط خود را داشته باشد. با این حال، با کرایه کارت ترویکا 60 سواری یا با کرایه کیف پول کارت ترویکا، اشتراک گذاری یک کارت با چندین عضو از یک خانواده یا چند دوست معمول است. به هیچ وجه نمی توان کارت را با بلیط 90 دقیقه ای یا بلیطی که امکان سفر نامحدود برای چند روز را فراهم می کند، انجام داد.

هنگامی که از مسیر چرخشی عبور کردید، یک پله برقی خواهید دید که شما را به اعماق زمین می برد (به سمت راست روی پله برقی بایستید تا به افرادی که عجله دارند اجازه عبور دهید). وقتی به پایین رسیدید، علائمی وجود دارد که خطوط و جهت حرکت آنها را نشان می‌دهد. در این زمان مهم است که یک نقشه مترو به زبان روسی و انگلیسی داشته باشید، زیرا علائم مترو معمولاً به خط سیریلیک هستند. با این حال، از زمان جام جهانی 2018، بیشتر ایستگاه ها قبلاً به زبان انگلیسی علامت گذاری شده اند.

2.4. سوار شدن به قطار

پس از رسیدن قطار، قبل از خارج شدن باید منتظر خروج افراد باشید. در ساعات شلوغی ممکن است افراد زیادی حضور داشته باشند، بنابراین مراقب باشید که زیاد به اطراف فشار نیاورید. مهمترین چیز این است که به درها برسید و در حالی که باز هستند سوار شوید، زیرا درها به سختی بسته می شوند.

پس از ورود به قطار، به دنبال جایی برای نشستن یا ایستادن در جایی باشید که بتوانید روی میله‌ها نگه دارید، زیرا قطارها می‌توانند زیاد حرکت کنند. واگن‌های قطار معمولاً قدیمی و پر سر و صدا هستند، اگرچه به تدریج در حال نوسازی هستند.

2.5. سفر از ایستگاهی به ایستگاه دیگر

اگر زبان روسی را نمی‌خوانید و نمی‌دانید، برای رسیدن به مقصد، باید با نقشه مترو خود مشورت کنید و تعداد توقف‌ها را بشمارید. در هر ماشین، در کنار در، نقشه مترو و نقشه خطی که روی آن سفر می کنید وجود دارد.

اطلاعیه های قطار به زبان روسی و انگلیسی است. به طور کلی، اطلاعیه ایستگاه بعدی با صدای یک مرد در قطارهایی که به سمت مرکز شهر حرکت می کنند و با صدای یک زن در قطارهایی که از مرکز شهر دور می شوند خوانده می شود. در خط دایره ای (خط قهوه ای رنگی 5) صدای مرد در صورت حرکت در جهت عقربه های ساعت و صدای زن اگر در خلاف جهت عقربه های ساعت حرکت می کند، توقف ها را نشان می دهد.

همچنین خواهید دید که هر ایستگاه دارای علائمی است که نام آن نوشته شده است، اما آنها می توانند به زبان روسی باشند و دیدن آنها از داخل قطار دشوار است.

اگر مجبور به تعویض قطار هستید، پس از خروج از قطار باید به دنبال علائم خطوطی باشید که باید سوار شوید. این نشانه ها رنگی هستند (هر خط رنگ مخصوص به خود را دارد) و اگر رنگ خطی را که باید انتخاب کنید می دانید بسیار آسان است.

تغییر خطوط می تواند شامل بالا یا پایین رفتن از پله ها یا پله برقی و عبور از گذرگاه های زیرزمینی باشد. شما می توانید قطار را به دلخواه با یک بلیط تک تغییر دهید که تا زمانی که از سیستم مترو خارج شوید معتبر است.

اگر ایستگاه خود را از دست دادید، مشکلی نیست. قطارها در هر دو جهت حرکت می کنند. به سادگی پیاده شوید و با قطاری که در جهت مخالف حرکت می کند، بروید.

2.6. خروج از مترو

هنگامی که به مقصد خود رسیدید، به سادگی قطار را ترک کنید و از طریق پله برقی به سمت بالا به دنبال علامت سفید با حروف سیاه بگردید که روی آن نوشته شده است: «خروج به شهر». شما می توانید از طریق چندین خروجی به شهر خارج شوید. به دنبال مناسب ترین خروجی برای مقصد نهایی خود باشید.

  1. چه ایستگاه هایی ارزش بازدید دارند

اینکه چه ایستگاه هایی زیباتر هستند تا حدودی ذهنی است و به سلیقه هر فرد بستگی دارد. برای ارائه یک توصیه به طبقه بندی سال 2011 که توسط معمار روسی یوری گریدچین تنظیم شده است اشاره می کنیم و معتقدیم بهترین است.

این معمار بهترین ایستگاه ها را به دو گروه طبقه بندی می کند. در گروه اول، ایستگاه های باشکوه (5 ستاره) که در مجموع از 20 ستاره تشکیل شده است.

این ایستگاه هایی که در ادامه برای شما آورده شده است از جمله زیباترین ایستگاه های مسکو هستند که حتما باید از آن ها بازدید کنید تا اوج هنر معماری شهری را در آن ها ببینید:

خط 1:

کومسومولسکایا

کراسنیه وروتا

کروپوتکینسکایا

Vorob’yevy gory

خط 2:

مایاکوفسکایا

نووکوزنتسکایا

اتوزاودسکایا

خط 3:

پارک پوبدی

کیفسکایا

آرباتسکایا

Ploschad Revolyutsii

Elektrozavodskaya

خط 5

تاگانسکایا

کومسومولسکایا

Prospekt Mira

نووسلوبودسکایا

کیفسکایا

خط 7:

پوشکینسکایا

کوزنتسکی موست

خط 9:

ناگاتینسایا


نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: