نکاتی که قبل از سفر به آنتالیا بهتر است بدانیم

1402/03/03

تاریخچه شهر آنتالیا

شهر آنتالیا در سال 150 قبل از میلاد با نام آتالیا که به نام بنیانگذار آن (آتالوس دوم) پادشاه پرگامون نامگذاری شده است، همواره طیف وسیعی از مسافران از جمله پل رسول و ابن‌بطوطه را به خود جذب کرده است. این شهر و منطقه اطراف آن، در اوایل قرن سیزدهم توسط ترکان سلجوقی فتح شد. آنتالیا در اوایل دهه 1200 در زمان سلطنت سلجوقیان به عنوان بندر اصلی منطقه محسوب می‌شد. این شهر یک شهر ساحلی با جامعه‌ای چند فرهنگی از مسلمانان و مسیحیان بود.

حکومت رومیان شاهد پیشرفت آنتالیا بوده‌اند، این پیشرفت با ساخت چندین بنای تاریخی جدید، مانند دروازه هادریان آغاز شد. در سال 1920، آنتالیا تقریباً 30000 نفر جمعیت داشت. این بندر به عنوان جایی کوچک و ناامن برای کشتی‌ها در زمستان توصیف می‌شد. آنتالیا گندم، آرد، دانه های کنجد، دام، الوار و زغال چوب صادر می کرد. دو مورد اخیر اغلب به مصر و سایر کالاها به ایتالیا یا سایر جزایر یونان صادر می شدند که عمدتاً آرد دریافت می کردند.

آنتالیا اقلیت یونانی داشت که 1/3 جمعیت آن را تشکیل می‌دادند. در آنتالیا تعداد کمی ارمنی هم زندگی می‌کردند که کلیسایی در خیابان «حمام چیکمازی» به نام هوانس سورپ گارابد را ساختند که بعداً تخریب شد. این شهر پس از جنگ جهانی اول به مدت سه سال توسط ایتالیا اشغال شد، اما در جنگ استقلال توسط ترکیه تازه استقلال یافته مجدداً تصرف شد. این شهر به‌عنوان مرکز منطقه‌ای با سواحل زیبا، کوه‌های سرسبز و تعداد زیادی خرابه‌های باستانی است که سرمایه‌گذاری‌های گردشگری در دهه 1970 در آن آغاز شد و سرنوشت شهر را به طور قابل توجهی تغییر داد. 

فرودگاه های آنتالیا

قبل از خرید بلیط هواپیما یا تور آنتالیا باید بدانید که معمولا دو سری پرواز از ایران به مقصد آنتالیا انجام می‌شود: پروازهای ترک و پروازهای ایرانی.

فرودگاه اسپارتا: پروازهای ایرانی در فرودگاه اسپارتا فرود می‌آیند که فرودگاه کوچکی است (خیلی کوچک‌تر از فرودگاه امام خمینی) و حدود ۳ ساعت (۱۴۰کیلومتر) با شهر آنتالیا فاصله دارد. در تورهایی که با پروازهای ایرانی برگزار می‌شود، گردشگران ایرانی از این فرودگاه توسط تورلیدرها و با اتوبوس یا ون‌های توریستی به هتل‌هایشان منتقل می‌شوند.

فرودگاه بین المللی آنتالیا: پروازهای ترک (پرواز مستقیم تهران آنتالیا) معمولا نسبت به پروازهای ایرانی گران‌ترند اما به‌مقصد فرودگاه آنتالیا انجام می‌شوند که فرودگاه اصلی این شهر است و در ۱۰کیلومتری مرکز شهر قرار دارد. این فرودگاه از پرترددترین فرودگاه‌ها حتی در سطح قاره‌ی اروپاست و سالانه پذیرای حدود ۲۲میلیون نفر مسافر است. اتوبوس‌های هاواش در فرودگاه آنتالیا به‌طور مرتب مسافران را به پایانه‌ی اتوبوسرانی این شهر (و مسیر بالعکس) جابه‌جا می‌کنند. برای اینکه با این فرودگاه کامل‌تر آشنا شوید، به مقاله همه چیز درباره فرودگاه آنتالیا مراجعه کنید.

به‌طور کلی باید بگویم که پروازهای ایرانی از پروازهای ترکی خیلی ارزان‌ترند و برای سفر ارزان به آنتالیا به‌صرفه‌تر هستند.

حمل و نقل در آنتالیا

شاید حمل‌و‌نقل عمومی در آنتالیا به سادگی و راحتی حمل‌و‌نقل عممی در شهر استانبول نباشد، اما در این شهر هم گزینه‌هایی برای رفت‌و‌آمد آسان میان مناطق مختلف وجود دارد. این گزینه‌ها شامل تاکسی، دولموش و اتوبوس است. مهمترین وسیله حمل‌ونقل عمومی محلی در آنتالیا و کل کشور ترکیه، دولموش (dolmuş) یا مینی‌بوس ترکی است. این اتوبوس‌های کوچک در مسیرهای ثابت در شهرها و همچنین بین مناطق، خدمات ارائه می‌دهند. در حال حاضر، در شهر آنتالیا، دو خط تراموا مکان‌های مهمی مانند فرودگاه آنتالیا را به مرکز شهر آنتالیا متصل می‌کند. البته اتوبوس‌های بزرگتری هم وجود دارند که بین مناطق در رفت‌و‌آمد هستند. پرداخت هزینه‌های حمل‌و‌نقل عمومی در شهر آنتالیا، توسط آنتالیا کارت انجام می‌شود.

در کنار این گزینه‌ها، استفاده از تاکسی‌های آنتالیا نیز یکی دیگر از روش‌های موجود است. این تاکسی‌ها در مقابل سایر موارد هزینه بیشتری دارند و گاهی اوقات بنا به تصمیم راننده، کرایه‌ها به یورو از مسافران دریافت می‌شود که برای گردشگران ایرانی اصلا مقرون‌به‌صرفه نیست. از آنجایی که خط جدید تراموا به نام AntRay توسعه یافته است، می‌توان با تراموا به فرودگاه آنتالیا رسید. ایستگاه تراموا دقیقا روبه‌روی ترمینال بین‌المللی و همچنین ترمینال ملی این فرودگاه است. معمولا پروازهای ایرانی در فرودگاه اسپارتا به زمین می‎‌نشینند و مسافران ایرانی کمتر به فرودگاه آنتالیا مراجعه می‌کنند، بنابراین برای کاهش هزینه‌ها قبل از سفر، ترانسفر رایگان خود را از فرودگاه به هتل و برعکس هماهنگ کنید.

گرچه آنتالیا شهر کوچکی نیست اما سیستم حمل و نقل چندان متنوع و پیشرفته‌ای ندارد. گزینه‌های شما برای استفاده از حمل و نقل عمومی محدود می‌شود به اتوبوس، مینی‌بوس، تراموا و تاکسی. برای پرداخت هزینه‌های این وسایل لازم است آنتالیا کارت، بلیت الکترونیک شهر را بخرید که قیمت خریدش ۵ لیر است.

اتوبوس: اصلی‌ترین وسیله برای جا به جایی در شهر اتوبوس‌های عمومی هستند چرا که تقریبا در تمام نقاط شهر ایستگاه و خطوط رفت و آمد دارند. کرایه اتوبوس‌های آنتالیا برابر با ۶/۲ لیر است.

تراموا: تعداد ایستگاه‌های تراموای آنتالیا محدود است و شاید برای گشت و گذار در شهر گزینه کاربردی‌ای محسوب نشود؛ اما برای دسترسی به ترمینال اتوبوس و یا بازدید از شهر باستانی پرگ، گزینه خوبی است. هزینه تراموا سواری ۲ لیر است که با آنتالیا کارت پرداخت می‌شود.

مینی‌بوس: مینی‌بوس‌های شهر را با نام دولموش می‌شناسند و در کنار اتوبوس، وسیله پرطرفداری برای جا به جایی در آنتالیا محسوب می‌شوند. کرایه دولموش‌ها پایین است و به صورت نقد پرداخت می‌شوند.

تاکسی عمومی: گشت و گذار در مرکز شهر آنتالیا با تاکسی چیزی در حدود ۱۰ لیر برای شما آب خواهد خورد. در کل بد نیست بدانید ورودی تاکسی‌های آنتالیا ۴.۵ لیر است و به ازای هر ۱ کیلومتر، ۳.۵ لیر به کرایه اضافه می‌شود.تاکسی‌های آنلاین: بی تاکسی و اوبر دو اپلکیشنی هستند که برای رزرو تاکسی آنلاین می‌توانید از آن‌ها در آنتالیا استفاده کنید

مسیرهای دسترسی به آنتالیا ‏

به دلیل نزدیکی شهر آنتالیا به ایران، سفر به این شهر ساحلی ترکیه کار دشواری نخواهد بود. استان آنتالیا از راه‌های مختلفی قابل دسترس است و از هر وسیله‌ای برای رفتن به آن می‌توانید استفاده کنید. مسیرهای دسترسی به آنتالیا بر اساس زمان و سلیقه افراد انتخاب می‌شود و از دو راه زیر امکان‌پذیر است:

سفر هوایی و رزرو تور آنتالیا: بهترین راه برای سفر به آنتالیا، استفاده از بلیط هواپیما یا تور آنتالیا است. با استفاده از سفر هوایی علاوه بر اینکه در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنید، زمان کمتری هم در مسیر خواهید بود. پروازهایی که از ایران به آنتالیا انجام می‌شوند در دو فرودگاه متفاوت به زمین می‌نشینند. در واقع، هیچ پرواز ایرانی مستقیما در شهر آنتالیا فرود نخواهد آمد. اما باید در نظر بگیرید که نرخ بلیط خطوط هوایی ایرانی از پروازهای ترک بسیار پایین‌تر است. این پروازها در فرودگاه اسپارتا که فرودگاه کوچکی در 140 کیلومتری آنتالیاست (حدود 3 ساعت فاصله) یا فرودگاه آلانیا فرود خواهند آمد. اما پروازهای ترک مانند ترکیش ایرلاین به طور مستقیم در فرودگاه بزرگ آنتالیا واقع در 10 کیلومتری این شهر به زمین خواهند نشست. فرودگاه آنتالیا یکی از فرودگاه‌های پرتردد ترکیه است. این فرودگاه از نظر حجم مسافر، در رده دوازدهم فرودگاه‌های اروپا و رده دوم فرودگاه‌های ترکیه قرار دارد.

سفر زمینی به آنتالیا: اگر علاقه‌مند به دیدن مناظر جاده زیبای آنکارا به آنتالیا هستید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که استفاده از راه زمینی بسیار زمانبر است و صبر، حوصله و علاقه زیادی می‌طلبد. برای انتخاب این روش از سفر به آنتالیا باید از طریق اتوبوس یا قطار از تهران به آنکارا سفر کنید و از آنکارا از طریق جاده‌ای زیبا به آنتالیا برسید.

بهترین زمان برای سفر به آنتالیا

آنتالیا آب و هوای مدیترانه‌ای با تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های معتدل دارد. اگر اهل آفتاب گرفتن هستید، بهترین زمان برای سفر به آنتالیا بین ماه‌های ژوئن و سپتامبر( از اوایل خرداد تا اوایل مهر) است. اما اگر می‌خواهید سفری کم هزینه‌تر به آنتالیا داشته باشید، در فصول سرد که سواحل خالی از گردشگران است و هتل‌ها از قیمت‌های مناسب‌تری برخوردارند به این شهر سفر کنید. در ادامه، به بررسی شرایط آب و هوایی این شهر، جهت انتخاب زمان مناسب برای آنتالیاگردی می‌پردازیم:

دمای هوا در آنتالیا: گرم‌ترین ماه سال، با میانگین حداکثر دمای روزانه 35 درجه سانتیگراد و میانگین کمترین دما 25 درجه سانتیگراد، ماه جولای است. خنک‌ترین ماه سال با میانگین حداکثر روزانه 14 درجه سانتیگراد و میانگین کمترین دما  5 درجه سانتیگراد، ماه ژانویه است.آفتاب و بارندگی آنتالیا: خشک‌ترین ماه، جولای با 0 میلی‌متر بارندگی و 31 روز آفتابی کامل است. مرطوب‌ترین ماه، ژانویه با مقدار 72 میلی متر باران در 4 روز است.

بهترین زمان برای حضور در سواحل: از ژوئن تا اکتبر (از اوایل خرداد تا اوایل آبان) می‌توانید از سواحل آنتالیا با دمای متوسط ۲۳ درجه سانتی‌گراد یا بالاتر لذت ببرید

آب و هوای آنتالیا

آب و هوای آنتالیا به‌طور کلی مدیترانه‌ای بوده که تابستان‌های آن گرم و خشک و زمستان‌های آن معتدل و بارانی است. به عبارت دیگر در فصل زمستان امواج هوای گرم از سوی دریا به طرف ساحل در چرخش بوده و مانع از برودت و سرمای زیاد می‌گردد.

آب و هوای آنتالیا در تابستان: هوا گرم و خشک با تابش نور گرم خورشید و میانگین هوا ۳۰ تا ۳۵ درجه است.

آب و هوای آنتالیا در زمستان: معتدل و بارانی، در سواحل هوا سرد نمی‌شود و بارش برف در آنتالیا بسیار نادر است. میانگین دمای هوا در زمستان به ۱۵ تا ۱۹ درجه و میانگین رطوبت در این فصل به ۶۴ درصد می‌رسد.

آب و هوای آنتالیا درپاییز: هوای آنتالیا در این فصل معتدل اما کمی سرد و با بارش باران‌های سیل آسا همراه است.

آب و هوای آنتالیا در بهار: بهترین فصل سفر به آنتالیا بهار است، دمای هوا معتدل و رطوبت به پایین‌تر مقدار خود می‌رسد و اغلب خورشید می‌تابد ولی درجه حرارت زیاد بالا نیست

آیا آنتالیا نیاز به ویزا دارد؟

سفر به آنتالیا، زمانی جذاب تر می‌شود که بدانید نیازی به دریافت ویزا ندارید. با توجه به روابط ایران و ترکیه، شهروندان ایرانی برای سفر به ترکیه نیازی به ویزا ندارند و فقط باید پاسپورت آنها ۶ ماه اعتبار داشته باشد. پس به راحتی و بدون صرف هزینه اضافه برای ویزا، با خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل می‌توانید تعطیلات خود را در آنتالیا آغاز کنید

سیم کارت در آنتالیا

بهترین اپراتور موبایل از نظر آنتن دهی و خدمات در ترکیه مربوط به شرکت ترکسل میباشد.

چنانچه شما قصد استفاده از سیمکارت های ترک را در ایران دارید پیشنهاد ما اپراتور ترک سل می باشد. این اپراتور بهترین پوشش را در ایران ارائه می کند و قیمت های به صرفه تری دارد قیمت سیمکارتهای این اپراتور با نرخ 950 لیر برای سیمکارت توریستی میباشد که شما با پاسپورت خود آن را تهیه میکنید. حداقل قیمت بسته های اینترنت و مکالمه ترکسل در هر ماه 60 لیر میباشد.

اپراتورهای ترکسل، ترک تلکوم و ودافون شرکت هایی هستند که در ترکیه اقدام به دادن خدمات اینترنتی و رادیویی میکنند. در ترکیه سیمکارت به ۲ دسته فاتورالی ( قبض ماهیانه ) و اعتباری تقسیم می شوند. در سیمکارت های اعتباری شما هر ماه باید بسته خریداری کنید و یا با تعرفه فعال شده از سیمکارت استفاده کنید.

خرید بسته و یا همان پاکت در زبان ترکی بسیار به صرفه تر است.

در سیمکارت های قبضی شما پایان هرماه باید مبلغ مشخص شده را پرداخت کنید، حتی اگر از سیمکارت استفاده نکرده باشید. در واقع در نوع فاتورالی شما یک قرارداد با اپراتور خود تنظیم میکنید که هر ماه سیمکارت شما یک حد معین شارژ میشود و اگر شما از تمام بسته خود استفاده هم نکنید باز باید مبلغ کامل آن را پرداخت کنید.


نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: