با پارک های دیدنی سنت پترزربورگ آشنا شوید

1402/03/01

باغ تابستانی

طراحی باغ تابستانی سنت پترزبورگ را پادشاه پیتر کبیر در سال ۱۷۰۴ به شخصه خودشان انجام داده اند. علاوه بر این، طراح هلندی باغ های سلطنتی و پزشک شخصی تزار نیکولاس بیدلو نیز در ساخت و طراحی باغ تابستانی نقش مهمی داشته اند. تا سال ۱۷۲۶ پیتر کبیر مدیر اصلی باغ بود. سپس با آمدن ژان باپتیست لو بلاند معمار معروف فرانسوی که از سال ۱۷۱۶ در سنت پترزبورگ زندگی می کرد، به فضای باغ رنگ و بوی فرانسوی اضافه گردید و زیبایی باغ را دوچندان کرد. نحوه چینش و قرارگیری مجسمه ها و درختان، برکه های باغ، همه و همه طبق دستور و نظرات پیتر کبیر انجام می شد. جالب تر آن که در جای جای شهر زیبای سنت پترزبورگ با بناها و مکان های متعددی روبرو می شوید که اکثرا به دستور و طبق نظرات پیتر کبیر ساخته شده اند. درواقع می توان شهر سنت پترزبورگ را دست ساخته تزار کبیر نامید.
همچنین، جالب است بدانید بهشتی به چنین زیبایی در گذشته یعنی حدود ۳۲۰ سال پیش روی یک باتلاق بنا نهاده شده است. طراحان و معماران هلندی و فرانسوی در طراحی باغ تابستانی بسیار تقلا نشان داده و هنرهایشان را به تصویر کشیده اند. مجسمه هایی که در باغ تابستانی وجود دارند، همه دست ساز مجسمه سازان اروپایی هستند. در ساخت شهر سنت پترزبورگ نیز تزار کبیر از بزرگ ترین معماران اروپایی کمک گرفته بود. ساخت و ساز باغ تابستانی سنت پترزبورگ در سال ۱۷۱۹ به پایان رسید

در این باغ زیبا و رویایی یکصد مجسمه از جنس گرانیت و سنگ مرمر وجود دارند که شاهکار هنرمندان قرن هجده و نوزدهم اروپا ازجمله پیترو باراتا، فرانچسکو پنسو، مارینو گروپلی، بارتولومو مدولو، آلویس تگلیاپیترا و دیگر مجسمه سازان ونیزی و ساوا ولادیسلاویچ صربی هستند. تعدادی از مجسمه های باغ تابستانی در اواخر قرن بیستم تا حدودی آسیب دیده بودند که به داخل کاخ منتقل شدند. در طی قرن ها مجسمه های جدید جایگزین مجسمه های انتقال یافته به کاخ شدند. یکی از مجسمه های فوق العاده زیبای باغ تابستانی که به عنوان قله ای از هنر مجسمه سازی و یکی از نمادهای شهر زیبای سنت پترزبورگ نامیده می شود، متعلق به شاعر بزرگ روس آنا آخماتوا است.

باغ تابستانی توسط حصارهایی با ظرافت های معماری و آهنگری خاص از خیابان های اطراف جدا شده است. حصارهای اطراف باغ تابستانی را گئورک ون ولتمن بین سال های ۱۷۷۱ تا ۱۷۸۴ طراحی و نصب کرده است. این حصار مشبک همراه ۳۶ ستون گرانیتی خالص بوده و رویشان تاج های سلطنتی وجود دارند. مزین شدن حصارها با گلدان های زینتی و گران قیمت ترکیب فوق العاده ای به وجود آورده است. در داخل باغ تابستانی در محلی که رودخانه فونتانکا با رود بزرگ نوا و خلیج فنلاند تلاقی می شودند، یک کاخ دوطبقه کوچک و بسیار زیبا با معماری شگفت انگیز وجود دارد که به دستور تزار پیتر کبیر ساخته شده است. دومینیکو ترزینی معماری این کاخ را انجام داده و آن را به سبک هلندی طراحی و ساخته است.

کاخ دوطبقه زیبا از اولین کاخ های سنگی سنت پترزبورگ به حساب می آید و علاوه بر فضای بیرونی اش، فضای داخلی بی نظیر و شگفت انگیزی دارد. فضای داخلی این کاخ به دیگر کاخ های تزار شباهتی ندارد و از سبک منحصر به فردی برخوردار است. فضای قدیمی این کاخ کاملا حفظ شده و حتی خودنویسی که تزار با آن فرامین را صادر کرده بود و یا شمعی که به طور نیمه سوخته باقی مانده بود، هنوز هم در کاخ وجود دارند. جالب است بدانید اکثر رمان های الکساندر پوشکین، نویسنده بزرگ روسی در باغ تابستانی سنت پترزبورگ ساخته و پرداخته شده اند

پارک پیروزی مسکو (Moscow Victory Park)

یکی دیگر از پارک‌های وسیع و زیبای سنت پترزبورگ است که به دلیل فاصله به نسبت زیادی که با مرکز گردشگری سنت پترزبورگ دارد، کمتر موردتوجه گردشگران خارجی در تور روسیه بوده و بیشتر محل تفریح و استراحت اهالی محلی به شمار می‌رود. این پارک در خیابان مسکوفسکی (Moscovsky Avenue) واقع شده و در سال ۱۹۴۵ برای بزرگداشت پیروزی نیروهای متحدین در جنگ جهانی دوم بر ارتش نازی‌ها ساخته شده است. این پارک ۶۸ هکتاری در جنوب سنت پترزبورگ خانه نزدیک به صد گونه مختلف گیاهی است که به سبک‌های متنوع و گوناگونی در سراسر پارک پخش شده‌اند. بازدیدکنندگان این پارک همچنین می‌توانند مجسمه بزرگ از یکی از قهرمانان جنگ جهانی یعنی ژنرال ژکوف (General Zhukov) را در این پارک بیابند.

پارک پیروزی دریایی (Maritime Victory Park) یکی دیگر از پارک‌های محبوب در نزد اهالی سنت پترزبورگ است که همچون پارک پیروزی مسکو کمتر موردتوجه گردشگران خارجی تور سنت پترزبورگ قرار گرفته و بیشتر محل تفریح و قرارهای عاشقانه اهالی سنت پترزبورگ است. این پارک نیز همچون پارک پیروزی در سال ۱۹۴۵ و به‌پاس بزرگداشت پیروزی نیروهای متحدین در جنگ جهانی در جزیره کریستوفسکی (Krestovsky Island) تأسیس شده است. پارک پیروزی دریایی که دو و نیم برابر پارک پیروزی مسکو است (چهار برابر اگر استادیوم کریستوفسکی را نیز به‌عنوان مجموعه پارک به‌حساب بیاوریم) یک پارک محبوب برای اهالی سنت پترزبورگ است که قصد ورزش کردن در فضای سبز و زیبا دارند. امکانات ورزشی، رستوران‌ها و کافه‌ها، یک ساحل بسیار کوچک باعث شده تا جوانان سنت پترزبورگ علاقه زیادی به این پارک نشان دهند. همچنین دو برکه کوچک و بزرگ این پارک نیز از مکان‌های عاشقانه سنت پترزبورگ به‌حساب می‌آید که نباید فرصت استفاده از آن را از دست بدهید..

باغ میخائیل سنت پترزبورگ (باغ میخایلوفسکی)

باغ میخائیل یکی از زیباترین باغ های سنت پترزبورگ است که خیلی از توریستان با آن آشنایی ندارند. باغ میخائیل در نزدیکی چند جاذبه گردشگری مشهور سنت پترزبورگ مثل موزه روسی و کلیسای منجی در خون نشسته واقع شده است. نامگذاری این باغ بر اساس نام برادر تزارها الکساندر اول و نیکولاس اول انجام شده است. در گذشته این باغ کاربری های مختلفی برای خاندان سلطنتی داشته است و در آن ملاقات های رسمی انجام می شده است و بعدتر ها برایشان به یک محل شکار و جایی برای اسب دوانی تبدیل شد و امروزه هم که به یک پارک عمومی بدل گشته است. امروزه این فرصت برای توریستان فراهم شده است تا در راه هایی قدم بگذارند که در گذشته خاندان سلطنتی روسیه در آن ها قدم می زدند و در جایگاه تفریحی آن ها تفریح کنند. این باغ در سراسر سال زیباست. اما بازدید از آن در فصل پاییز از هر فصل دیگری جذاب تر است و قدم زدن روی برگ های طلایی رنگ پاییزی در این باغ زیبا و در اطراف برکه بزرگش تجربه ای است که تا مدت ها در ذهنتان باقی خواهد ماند.

باغ زمین مریخ سنت پترزبورگ (پارک مارس)

این پارک بزرگ تاریخچه جالبی دارد و خاطراتی از تاریخ ارتش روسیه را به دوش می کشد! این پارک در ابتدا یک باتلاق بوده است و وقتی که پیتر کبیر سنت پترزبورگ را ساخت، به زمینی برای رژه های ارتشی تبدیل شد و تا پایان قرن 18 نیز همین کاربری را داشت. جالب است که بدانید اجساد کسانی که در طی انقلاب 1917 کشته شدند هم در همین باغ به خاک سپرده شدند و از این جهت نیز اهمیت زیادی در تاریخ روسیه دارد. چهل سال بعد یک مشعل جاودانه در این باغ در سنت پترزبورگ ایجاد شد تا یادبود کسانی باشد که در طی انقلاب ها و جنگ های روسیه جانشان را از دست دادند. امروزه پارک مارس به یک فضای عمومی تبدیل شده است و بازدید از آن برای هر کسی ممکن است. به هر حال اگر به تاریخ روسیه علاقه دارید، بازدید از پارک زمین مریخ را نباید از دست بدهید.

پارک ویکتوری موسکوفسکی سنت پترزبورگ

این پارک در جنوب شهر سنت پترزبورگ واقع شده است و به عنوان یادبود پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم ساخته شده است. امروزه این پارک به یک پارک جذاب برای خانواده ها و کسانی که به دنبال آرامش هستند، تبدیل شده است. بازدید از این پارک در یک روز سرد و یخی زمستانی عالی است. چراکه در فصل زمستان می توانید در این پارک زیبا اسکی روی یخ را تجربه کنید. البته این پار کدر فصل تابستان هم جذابیت های خاص خودش را دارد و بازدید از ان در هر فصلی از سال جالب است. در پارک پیروزی موسکوفسکی یک شهربازی کوچک، یک زمین مینی گلف، تعدادی زمین بازی و امکانات تفریحی مثل اجاره قایق تعبیه شده است و مطمئنا با وجود همه این ها می توانید یک روز عالی و شگفت انگیز را در این پارک زیبا در سنت پترزبورگ سپری کنید.

باغ الکساندروفسکی سنت پترزبورگ

این باغ در غرب شهر سنت پترزبورگ واقع شده است و با ساختمان ها و اماکن دیدنی مشهوری مثل کیسای سنت ایزاک، میدان کاخ، موزه هرمیتاژ و مجسمه سوارکار برنزی احاطه شده است. هم اهالی سنت پترزبورگ و هم توریتان عاشق این هستند که در فضای سرسبز این باغ گشتی بزنند و از مجسمه های پشروان فرهنگی روسیه مثل نویسندگان و شاعران روسیه دیدن کنند. اگر شما هم از میدان کاخ قدم زدنتان را در باغ الکساندروفسکی آغاز کنید، این مجسمه ها را می توانید ببینید و در صورت تمایل با آن ها عکس یادگاری بگیرید.


نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: