شرایط آب و هوای روسیه چگونه است؟

1402/02/31

بیشتر مناطق این کشور دارای آب و هوای قاره ای است، با زمستان های طولانی و سرد و تابستان های کوتاه. طیف وسیعی از دمای تابستان و زمستان و بارندگی نسبتاً کم وجود دارد. دمای ژانویه در محدوده 6 درجه سانتیگراد (45 درجه فارنهایت) در سواحل جنوب شرقی دریای سیاه است. دمای پایین بی سابقه 71- درجه سانتیگراد (96- درجه فارنهایت) در سال 1974 در روستای اویمیاکون در شمال شرقی سیبری ثبت شد که کمترین دمای ثبت شده در هر نقطه از جهان برای یک منطقه مسکونی است. در بسیاری از مناطق سیبری، خاک هرگز بیش از یک فوت ذوب نمی شود.

بخش اعظم روسیه در منطقه معتدله قرار دارد و محیط راحت و مناسبی برای زندگی است.

طبق گفته ی سازمان هواشناسی روسیه، هوا روز به روز گرمتر می شود، و مناطق یخ زده ی معروف روسیه امروزه کمیاب شده است.

برخلاف بسیاری از کشورهای غربی،در طول فصل زمستان، سیستم گرمایش مرکزی درهمه ی ساختمان هاو مکان های عمومی روشن است.

هم چنین در طول ماه های زمستانی هیترها در لوازم حمل و نقل عمومی روشن است. وقتی شما در اتاق خوابگاه،کلاس درس،اتوبوس،کافه،یا هر مکان عمومی دیگری هستید،سردتان نخواهد شد. در هرصورت پیشنهاد میکنیم لباس های زمستانی و پاییزه خود را همراه ببرید. مقاومت در برابر سرمای روسیه نه در ارتباط با ترس از سرما،بلکه در ارتباط با لباس گرم پوشیدن است.

در پاییز کار شما با پوشیدن یک کت سبک و یا بارانی راه میافتد ولی در زمستان به کت گرم،چکمه،کلاه و قطعا به دستکش نیاز خواهید داشت.

میزان بارندگی سالانه از حدود 64 تا 76 سانتی‌متر (25 تا 30 اینچ) در منطقه اروپا به کمتر از 5 سانتی‌متر (2 اینچ) در سال در بخش‌هایی از آسیای مرکزی کاهش می‌یابد. توندرا زمستان های طولانی دارد و تابستان های آن یک یا دو ماه به طول می انجامد و بین 8 تا 12 ماه برف یا باران می بارد. جنگل های شمال دور، مانند اکثر مناطق کشور، دارای زمستان های سخت طولانی، تابستان های کوتاه و بهار و پاییز بسیار کوتاه است. بارندگی کم است اما در طول سال کاهش می یابد و از 53 سانتی متر (21 اینچ) در مسکو تا بین 20 تا 25 سانتی متر (8 تا 10 اینچ) در سیبری شرقی متغیر است. استپ ها زمستان های بسیار سرد و تابستان های گرم و خشک دارند.

برای تعطیلات شهری، بهترین زمان برای بازدید از ماه می تا سپتامبر است، زمانی که دمای روز بین 23 تا 35 درجه سانتیگراد و شبها بین 10 تا 23 درجه سانتیگراد است. با این حال، بهار و حتی اوایل پاییز غیرقابل پیش بینی هستند: بارش برف و درجه حرارت در اواسط -5 درجه سانتیگراد در ماه مه و سپتامبر امکان پذیر است. حتماً برای بازدیدهای بهار یا پاییز کفش های ضد آب ببرید –

گل و لای زیادی وجود دارد. چند دلیل وجود دارد که ممکن است کسی بخواهد در طول زمستان به آنجا برود: در مسکو و سنت پترزبورگ، برگ ها ریخته اند و معماری خیره کننده را می توان خیلی واضح تر دید. همچنین تهیه بلیط برای دیدن باله ها و اپراهای بولشوی و کیروف (مارینسکی) آسان تر است و در سایر جاذبه های توریستی ازدحام جمعیت وجود ندارد. کسانی که در زمستان به این کشور سفر می‌کنند، می‌خواهند گرم‌ترین لباس‌ها، چکمه‌ها و کلاه‌های خود را همراه داشته باشند: هوا به شدت سرد است (مسکو تا جنوب آلاسکا در شمال است) و کاملاً خشک است. ما یک کت بلند و عایق را توصیه می کنیم - بهترین چیزی که می توانید بخرید.

آب و هوای مسکو

آب و هوای مسکو در هر فصل سال در حالت افراط قرار می گیرد ، فصل سرما بسیار سرد و فصل گرما بسیار گرم می باشد و تعادلی وجود ندارد و نیز در ماه های زمستان دیده می شود که مردان کلاه های پشمی و زنان کت های خزدار پوشیده اند چرا که سرمای وحشتناکی را لمس می کنند و نیز در ماه هایی که شدت سرما بسیار بی رحمانه می شود یعنی درست از نوامبر تا آوریل متوسط دمای هوا به کمتر از 10- درجه سانتی گراد میرسد و در ادامه ماه های گرم سال در مسکو بسیار گرم و مرطوب بوده و دقیقا فصل گردشگری روسیه می باشد ؛ لازم به ذکر است که جمعیت زیاد و حجم آلودگی و مه و دودی که به وسیله خودروها در پایتخت به وجود می آید نیز مزید بر علت خواهد شد و بر گرمای این شهر می افزاید که در ادامه فصل گرما حدودا از اواسط ماه می تا اوایل سپتامبر ادامه داشته و به خاطر قرار گرفتن در عرض جغرافیایی شمالی ، تابستان ها در این شهر طولانی تر و پاییز کوتاه بوده به طوریکه از اوایل نوامبر یخبندان شروع می گردد و نیز ریزش برف به شدت از دسامبر آغاز و تا اواخر مارس یا اوایل آوریل ادامه داشته و همچنین ماه های ژوئیه و اوت گرمترین و مرطوب ترین ماه های سال در مسکو محسوب می شوند و در طی این مدت مسکو تقریبا هر سه روز یک بار بارندگی را به خود می بیند ؛ ضمنا متوسط دمای هوا در ژانویه 13- درجه می باشد .

اگر مسافر مسکو هستید ، بهترین زمان سفر فصل تابستان می باشد و اینکه زمستان های مسکو به شدت سرد بوده و بیشتر مسافران ترجیح می دهند که فصلی را انتخاب کنند که ازش لذت ببرند و این مسئله می تواند به شدت موجب آزار گردشگران باشد و از طرفی فصل تابستان بهترین زمان سفر به مسکو به حساب می آید ، چرا که در این زمان شرایط آب و هوایی مسکو در بهترین وضعیت خود قرار می گیرد و البته این را هم بدانید که هزینه های سفر در این زمان ممکن است از نظر قیمتی کمی نسبت به دیگر فصل های سال گران تر برایتان تمام شود .

آب و هوای سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ دومین شهر بزرگ و توریستی روسیه می باشد و دارای آب و هوای قاره ای شرجی است با تابستان هایی که به علت تاثیرات ناشی از بادهای موسمی دریای بالتیک کمی خنک می باشد و به طور کلی این منطقه از روسیه دارای تابستان هایی کوتاه و گرم ، شرجی و زمستان هایی سرد و طولانی بوده که پایین ترین دما در اینجا 36- در سال 1883 و حداکثر 37 درجه سانتی گراد در تابستان 2010 میلادی به ثبت رسیده و اینکه سطح رودخانه نوا درون محدوده شهر معمولا در ماه های نوآمبر ( آبان ماه ) و دسامبر ( آذر ماه ) پوشیده از یخ می شود و تا ماه آوریل یعنی فروردین ماه همچنان این یخ ها باقی می مانند و در ادامه از دسامبر تا مارس ( اسفند ماه ) ، سنت پترزبورگ به مدت چهار ماه زمین پوشیده از برف بوده که میانگین ارتفاع آن در ماه فوریه ( بهمن ماه ) به 24 سانتی متر نیز خواهد رسید و لازم به ذکر است که روزهای معتدل سنت پترزبورگ به طور متوسط 135 روز می است و شرایط جوی در سراسر سال کاملا متغیر بوده و اینکه متوسط بارندگی سالیانه در طی سال دارای نوسان است و در فصل تابستان به حداکثر خود میرسد و به علت اقلیم سرد و تبخیر بسیار کمش رطوبت خاک همیشه تقریبا بالا است و نیز میانگین رطوبت هوا در طی سال 78 درصد گزارش شده است ، حال آنکه به طور متوسط 165 روز در سال آسمان سنت پترزبورگ ابری دیده می شود .

در آخر اگر مسافر سنت پترزبورگ هستید بهترین زمان سفر به این شهر جذاب و پر گردشگر از میانه ‌های ماه ژوئن تا سپتامبر یعنی 26 خردادماه تا 8 مهرماه است و تجربه 24 ساعت تابش آفتاب در جشن ‌های شب های سفید سنت پترزبورگ را با وجود گران قیمت بودن سفر در این زمان را به هیچ وجه از دست ندهید چرا که تجربه بی نظیری در زندگیتان رقم می خورد و در ادامه تابستان ‌ها با دمای حداقلی 10 درجه سانتی ‌گراد ، آب و هوایی خنک و دلپذیر را تجربه می کنید ، پس در خاطر داشته باشید که چمدانی مطابق با زمان سفر خود ببندید تا با خیال راحت سفر کنید .

بهترین زمان برای سفر به روسیه

اگر به دنبال تجربیات جدید و مثل من عاشق این هستید که کل دنیا را ببینید حتما روسیه را در لیست خود قرار دهید و اگر به انتخاب مقصدتان مطمعن هستید باید بدانید که برای اینکه از نظر آب و هوایی با مشکلی رو به رو نشوید و سفر خوب و بدون هیچ دغدغه ای پیش رو داشته باشید ، نه تنها باید فصل مناسبی را برای سفرتان به روسیه انتخاب کنید، بلکه بهتر است در انتخاب ماه سفر خود نیز دقت لازم را بعمل بیاورید تا بتوانید بهترین زمان سفر به روسیه را شناسایی کنید ، چرا که شرایط آب و هوایی می تواند بر شرایط اقامت و مسائل مشابه آن تاثیر مثبت یا منفی بگذارد و لذت سفر شما مشخص نماید ، اما جای هیچ نگرانی نیست ، این سایت در ادامه به طور کامل در این باره توضیح می دهد ؛ همانطور که در بالا مفصل گفتیم آب و هوای روسیه در نقاط مختلف کشور متغیر است و در ادامه برای سفر به کشور روسیه بسیار مهم است که در فصل مناسبی را برگزینید و اینکه در برخی از ماه های سال اقامت در این شهر سخت میشود و بهترین زمان سفر در تابستان ، ماه های تیر و مرداد که گرمترین ماه های سال در این کشور هستند پیشنهاد می شود و این را هم بدانید که زمستان ‌های روسیه فوق ‌العاده‌ زیبا و محصور کننده است ، روزهایی که برف جلوه‌ ای فوق ‌العاده به شهر می بخشد ؛ این روزها پیاده‌ روی در خیابان ‌ها لذت خودش را دارد و در واقع فصل مناسب برای سفر کاملا برمی گردد به سلیقه و توقع مسافر که چه فصلی را برای سفر به روسیه انتخاب می کند.

برای اطلاع از جزئیات تور مسکو-سنت پترزبورگ روی لینک زیر کلیک کنید.

تور ترکیبی مسکو - سنت پترزبورگ

نظر، تجربه و سال خود را با ما در میان بگذارید.

دسته بندی مطالب: